Egy jogszabályba ütköző cselekmény minősítését jelentősen befolyásolhatja, hogy a törvény által felállított, mely értékhatárba esik. Egy-egy ilyen -tól-ig határ nem csak azt tudja megszabni, hogy a cselekménynek mekkora a büntetési tétele, hanem azt is, hogy egyáltalán bűncselekménynek minősül, vagy a szabálysértés területén kell elbírálni a jogellenes magatartást. Azonban ezek a kategóriák nem minden esetben lehetnek egyértelműek, így ebben a cikkben a vagyon elleni cselekmények, kábítószer és ittas vezetés Btk.-ban található értékhatáraihoz igyekszünk magyarázattal szolgálni az olvasó számára.
Vagyonnal szembeni jogellenes cselekmények értékhatárai
Ebbe a kategóriába eső jogellenes cselekmények esetében 6 különböző szinttel találkozhatunk.
Az első elhatárolási érték az 50.000 Ft-ot meg nem haladó értékre elkövetett cselekmény, ez az értékhatár választja el a szabálysértést a bűncselekménytől. Az e fölött található bűncselekmények alapesete tehát az 50.000 Ft fölötti, de az 500.000 Ft-ot meg nem haladó értékű tárgyakra végrehajtott, vagy megkísérelt magatartás.
Ezt a Btk. a „kisebb értékre elkövetett” jelzővel használja. A további értékek a büntetési tételeket növelik.
A következő szintre a „nagyobb” megfogalmazást használta a jogalkotó, mely alatt 500.001-5 millió Ft közötti értékű tárgyra megvalósított jogellenes tevékenységet érthetünk.
A további kategóriák a „jelentős”, mely 5 millió 1 és 50 millió Ft között állapítható meg, ezután a „különösen nagy”, ami 50 millió 1-500 millió Ft értékig értelmezhető.
Végezetül pedig a „különösen jelentős” kategória, amely az 500 millió Ft-ot meghaladó értékű tárgyak esetében alkalmazható.
Ugyanakkor vannak egyéb súlyosbító körülmények, amelyek, ha fennállnak a „kisebb” kitételű kategória ugyanúgy büntetendő, mint a felette álló kategória. Ilyen lehet például a közokiratra elkövetett lopás, vagy a zsebtolvajlás is. Ezek ismertetése kívül esik a cikk témáján, de nem elhanyagolandó körülmény, hogy nem csak az értékek befolyásolják a büntetési tételt.
Kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények értékhatárai
Az előző részhez hasonlóan a kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények esetében is lépcsőzetesen halad a büntetés tétel. Viszont itt fontos eltérés, hogy míg a korábbiakban tárgyalt értékeket nagyjából meg tudja határozni egy átlag személy is, addig itt minden esetben szakértő közreműködése szükséges.
Ez azért van, mert nem az épp aktuális tudat módosító szer grammjára van meghatározva az érték küszöb, hanem főszabály szerint a kábítószer tiszta hatóanyagát kell alapul venni, ennek megállapításához pedig különleges szakértelem szükséges.
Ezek közül példaként hozható fel a metamfetamin esetében 0,5 g-ot jelent, míg a kokainnál 2 g-ig „csekély mennyiségű” a tiszta hatóanyag.
Ez alól kivételt képez az az eset, ha a kannabisz növény képezi az eljárás tárgyát. Ilyenkor nem a hatóanyagot veszik alapul a hatóságok, hanem a növényegyedeket. Ebben az esetben a „csekély mennyiséget” az 5 növény jelenti, ugyanakkor csak az olyan növényt lehet figyelembe venni, amely már önállóan képes a fejlődésre.
A további kategóriák a csekély mennyiség felső határához igazodnak, így a „jelentős” mennyiség ennek az értéknek a 20-szorosa, míg a „különösen jelentős érték” az adott felső határ 200-szorosa.
Ittas vezetés értékhatára
Végezetül pedig az ittas vezetés kapcsán a törvény úgy fogalmaz, hogy ittas járművezetést az követ el, akinek a szervezetében 0,50 g/l véralkohol-, valamint 0,25 mg/l légalkohol-koncentrációnál nagyobb érték előidézésére alkalmas alkohol van a szervezetében.
Ez a meghatározás annyiban igényel némi magyarázatot, hogy ezek az értékhatárok a választóvonalak a büntetőeljárás és szabálysértési eljárás között, amely itt is igen eltérő következményeket von maga után.
Ezentúl a „nagyobb érték előidézésére alkalmas” kitétel arra utal, hogy nem csak az az érték számít, amit az első ellenőrzéskor mértek- vagyis, ami a vezetéskor felszívódott már-, hanem jelentősége van a későbbi méréskor megkapott értéknek. Ez azt jelenti, hogy annak ellenére, hogy az első méréskor még nem érte el ezt a mértéket, de a későbbi mérés során nőtt az alkohol koncentráció és meghaladja a határértéket, akkor ugyanúgy bűncselekményt követ el a személy.
Ez azzal magyarázható, hogy már a volán mögött is a szervezetében volt az az alkoholmennyiség, amely képes kiváltani az értékhatár fölötti mértéket, csak még a szervezet nem dolgozta fel. Ugyanakkor az pedig enyhítő körülmény, ha a második mérés kevesebbet mutat.
Ha további kérdése van a témában vegye fel a kapcsolatot irodánkkal.
Kérjen büntetőjogi segítséget!
Ha Önt, hozzátartozóját vagy ismerősét őrizetbe vették, vagy gyanúsítottként kívánják kihallgatni, akkor haladéktalanul fel kell keresnie egy büntetőjoggal foglalkozó ügyvédet, hogy még idejében meggátoljuk a letartóztatást!
Tapasztalt védőügyvédeink Dr. Szép Árpád Olivér vezetésével készen állnak, hogy segítsenek Önnek. Hívjon minket a +36703298333 telefonszámon vagy kérjen konzultációs időpontot az iroda@drszep.hu email címen.
A legfontosabb, védőügyvéd nélkül nem mondjon semmit és ne tegyen vallomást!