A jogban nem jártas embereknek sokszor komoly kihívást jelent a hatályos jogszabályi környezetben való eligazodás, különösen igaz ez a büntetőjogi jogterületre, azon belül pedig a kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények szabályozására. Következő cikkünkben a kábítószer termesztésről olvashat részletesebben.
Mit jelent a kábítószer termesztés?
A kábítószerrel kapcsolatos cselekmények körében megkülönböztetünk kereskedelmi, valamint fogyasztói jellegű cselekményeket. Ezen cselekményeket a hatályos Büntetőtörvénykönyvünk több törvényi tényállás keretében szabályozza (pl. kábítószer-kereskedelem, birtoklás, kóros szenvedélykeltés, kábítószer-prekurzorral való visszaélés stb.), a kábítószer termesztés elkövetési magatartása a kábítószer birtoklása bűncselekmény kategóriájába tartozik.
Mit jelent pontosan a kábítószer birtoklása?
A Btk. 178. § (1) bekezdése szerint:
Aki kábítószert termeszt, előállít, megszerez, tart, az ország területére behoz, onnan kivisz, vagy azon átszállít, bűntett miatt egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
Mint láthatjuk, a kábítószer birtoklása bűncselekmény több elkövetési magatartással is megvalósítható, ezek közül az egyik elkövetési magatartás a kábítószer termesztés. A kábítószer termesztése alatt a kábítószer előállítására alkalmas növények termesztésének, forgalmazásának és felhasználásának rendjéről szóló 162/2003. (X. 16.) Korm. rendelet hatálya alá tartozó növények termesztését kell érteni, nem tényállásszerű az olyan növények termesztése, amelyből a kábítószert csak feldolgozás által lehet kivonni (az ilyen jellegű magatartást csak előkészületként kell értékelni). Az ilyen növények termesztése, és ezzel a bűncselekmény megvalósulása attól az időponttól kezdve állapítható meg, amikor a növény már önállóan fejlődik.
Mi az immateriális bűncselekmény fogalma?
A kábítószer termesztés önmagában nem eredményez fogyasztásra alkalmas kábítószert, a termesztett anyag ugyanis legtöbbször további feldolgozásra, szárításra, finomításra szorul. Mivel a kábítószer birtoklása immateriális bűncselekmény, ezért eredményt nem tartalmaz; ennek megfelelően a gyakorlatban a bűncselekmény befejezettnek minősül az elkövetési magatartás kifejtésével. A kábítószer termesztés kizárólag szándékos bűnösségi formában követhető el, az elkövető tudatának át kell fognia a tényt, hogy a bűncselekmény elkövetési magatartását kábítószerre nézve fejti ki, ezzel szemben amennyiben megállapítást nyer a szándékosság hiánya, az elkövető nem büntethető, hiába követte el a termesztéssel megvalósuló elkövetési magatartást.
Hogyan lehet megállapítani a mennyiségi értékhatárt marihuána termesztés esetén?
A büntetés kiszabása szempontjából releváns kérdés, hogy az elkövető mekkora mennyiségű kábítószerre nézve valósította meg a törvényi tényállás elemeit, aktuális esetben tehát a kábítószer termesztést. A büntetőjog megkülönböztet csekély, jelentős, valamint különösen jelentős mennyiségeket, és mindhárom kategóriához szerenként megadja a vonatkozó mérőszámokat. Ezek az értékek nem az utcai mennyiségre, hanem a kábítószer tiszta hatóanyag tartalmára vonatkoznak, a tiszta hatóanyagtartalmat laboratóriumban, vegyész-szakértő közreműködésével határozzák meg. Marihuána esetében 6 gramm a csekély, 120 gramm a jelentős, 1200 gramm pedig a különösen jelentős értékkategória határa, azonban mint említettük, ezen mérőszámok a tiszta hatóanyag tartalomra vonatkoznak.
Abban az esetben, ha a bűncselekmény elkövetésével kapcsolatban nem a leszüretelt, szárított készterméket, hanem a még földben, szárán álló és fejlődésben lévő növényegyedeket foglalja le a nyomozóhatóság, úgy a kábítószer-mennyiséget nem a hatóanyag-tartalom, hanem a növényegyedek száma alapján határozzák meg: 5 tő növényegyedig csekély, 100 tő növényegyed felett jelentős, 1000 tő növényegyed felett pedig különösen jelentős mennyiségről beszélünk. A csekély mennyiség felső határa és a jelentős mennyiség alsó határa közt elhelyezkedő mennyiséget tartja a jog alapesetnek, ezen mennyiséget érintő cselekményt nevezzük tehát alapeseti elkövetésnek. Az alapeseti elkövetéshez egy meghatározott büntetési tétel tartozik, és a továbbiakban mindent ehhez viszonyít a törvény.
Hogyan bizonyítható a kábítószer termesztés?
Az kábítószer termesztés bizonyítása a büntetőeljárásokban megszokott módon történik. A kábítószer termesztés bizonyítására különösen alkalmasak az ügyről nyilatkozni képes tanúk vallomásai, illetve a különböző tárgyi, okirati bizonyítékok.
Hogyan büntetik a kábítószer termesztést?
Ahogy azt cikkünkben már korábban is említettük, a kábítószer termesztés elkövetési magatartása a kábítószer birtoklása bűncselekmény kategóriájába tartozik.
Lássuk tehát, hogyan alakul a kábítószer birtoklás büntetése:
Amennyiben a termesztéssel megvalósuló kábítószer birtoklása bűncselekmény alapesetét valósítja meg az elkövető, úgy a büntetés egytől öt évig terjedő szabadságvesztés. A büntetés két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés, amennyiben a kábítószer termesztést üzletszerűen, bűnszövetségben, hivatalos vagy közfeladatot ellátó személyként, e minőségét felhasználva követik el.
A büntetés 2 évig terjedő szabadságvesztés, amennyiben az elkövető csekély mennyiségű kábítószert termesztett. A büntetés öt évtől tíz évig terjedő szabadságvesztés ha a bűncselekményt jelentős, öt évtől tizenöt évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekményt különösen jelentős mennyiségű kábítószerre nézve követik el.
Mivel egy kiskorú az életkorából adódóan könnyelműbb és befolyásolhatóbb a felnőtteknél, a jogalkotó külön figyelmet szentelt arra is, hogy a kiskorúakat megvédje a kábítószerrel kapcsolatos bűncselekményekbe bevonódástól, ennek köszönhető a Btk. azon rendelkezése, amely külön értékeli azt a körülményt, ha egy tizennyolcadik életévét betöltött személy tizennyolcadik életévét be nem töltött személy felhasználásával, vagy oktatási, köznevelési, gyermekjóléti vagy gyermekvédelmi feladatok ellátására rendelt épület területén, illetve annak közvetlen környezetében termeszt kábítószert; ebben az esetben a büntetés két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés. A Btk. végül büntetni rendeli azt is, ha valaki a termesztés előkészületét követi el, ebben az esetben az elkövető három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
Amennyiben további kérdése merül fel ebben a témában keresse irodánkat bizalommal.