Egy ember élete során számos esetben szorul, vagy szorulhat tartásra. Ilyen eset nyilvánvalóan az, amikor még kiskorú és-vagy a tanulmányait folytatja, vagy akár idősebb korban egy betegség következtében nem képes magának megfelelő jövedelmet teremteni. Nyilván az a legideálisabb helyzet, ha a család vagy a barátok önszántukból segítenek, ugyanakkor sajnos ez nem mindig ilyen kézenfekvő és olykor jogszabály kötelez meghatározott személyeket tartásdíj fizetésére. Ezen kötelezettség nem teljesítése büntetőjogi felelősségre vonást is eredményezhet, a tartási kötelezettség elmulasztása nevű bűncselekmény miatt.
Mi számít a Btk. 212 § szerint tartási kötelezettség elmulasztásának?
A tartási kötelezettség elmulasztása, mint bűncselekmény alapvetően polgári igényen alapul. Ahhoz, hogy a tartásdíj megfizetésének elmulasztását deliktumként lehessen értékelni két konjunktív feltételnek kell fennállnia, nevezetesen, hogy jogszabályon kell alapulnia és végrehajtható hatósági határozatban kell megállapítani a kötelezettséget. Az alapesethez tartozó jogszabályi hátteret a Ptk. és a gyermekek védelméről szóló törvény részletezi. Míg a hatósági határozat a kötelezettség tartalmát tölti ki, ami a tartásdíj összegét, a teljesítés határidejét és adott esetben annak végső időpontját határozza meg. Fontos, hogy az alapesetet csak gyermektartással kapcsolatban lehet megvalósítani és indifferens a gyermek életkora, ugyanis tovább tanuló nagykorú gyermekkel kapcsolatban is el lehet követni.
Hogyan büntetik a Btk. 212 tartási kötelezettség elmulasztása tettet?
Az alapeset 2, míg a minősített eset 3 évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető. Azonban ez nem jelent azonnali elítélést. A törvénykönyv több háttér szabályt is tartalmaz a büntetés kiszabásának körében. Elsőnek érdemes kitérni arra, hogy abban az esetben, ha a büntetési tétel alsó határa az 1 évet nem éri el, lehetőség van egyéb másik büntetés kiszabására. Ezentúl vétségek és 3 évet meg nem haladó szabadságvesztéssel fenyegető cselekmények esetében többek között lehetőség van a próbára bocsátás keretein belül a büntetés kiszabásának mellőzésre is. Így az, hogy milyen büntetés kerül kiszabásra jelentősen függ az elkövető személyétől és az egyéb enyhítő és súlyosbító körülményektől.
Milyen súlyosbító körülményei vannak a tartási kötelezettség elmulasztásának?
Az alapesettől eltérően a minősített esetet már nem csak gyermektartásdíjjal kapcsolatban lehet elkövetni, hanem bármely végrehajtható és hatóság által megállapított tartásdíj kötelezettségre. Továbbá súlyosító körülményként kerül meghatározásra, ha a sértett súlyos nélkülözésre kényszerül a meg nem fizetett tartásdíj következtében. Ez a tényező alapvetően a létszükségletek kielégítésének hiányát jelenti, amely megmutatkozhat élelmiszer, ruházat vagy lakhatás kapcsán.
Milyen esetben tekintenek el a teljes büntetés kiszabásától a tartási kötelezettség elmulasztása esetében?
Két csoportról lehet beszélni annak kapcsán, hogy mikor is tekintenek el a teljes büntetés kiszabásától. Első csoportba azok az esetek tartoznak, amikor nem állapítható meg a bűncselekmény elkövetése, mert a törvény szövegében megállapított önhiba nem áll fenn. Maga az önhiba fogalma nem került meghatározásra, ez a feladat a jogalkalmazást terhelte és a mai napig az eset összes körülményének beható ismerete után dönthető el, hogy fennáll-e az önhiba. De milyen esetekben nem állapítható meg? Eklatáns példa, amikor a kötelezett nem rendelkezik megfelelő jövedelemmel, vagyonnal. Azonban ilyenkor azt is vizsgálat alá kell vonni, hogy milyen körülmények vezettek ehhez az állapothoz, mivel maga az a tény, hogy nincs munkahelye a kötelezettnek nem jelenti az önhiba hiányát. Továbbá kizárja az önhiba létét az alannyá válás feltételei. Tehát abban az esetben, ha időközben kiderül, hogy a tartásdíj fizetésére kötelezett nem rendelkezik beszámítási képeséggel bűncselekmény alanya sem lehet.
Másik lehetséges mentesülés kör, ha az alapeset elkövetésével vádolt személy az elsőfokú bíróság ügydöntő határozatáig eleget tesz a tartásdíj fizetési kötelezettségének. Fontos, hogy a minősített eset vonatkozásában csak korlátlan enyhítésre van lehetőség, ami nem kötelezi a bíróságot, valamint a törvény keretei között valamilyen joghátrányt fog kiszabni az eljáró bíróság.
Kérjen büntetőjogi segítséget!
Ha Önt, hozzátartozóját vagy ismerősét őrizetbe vették, vagy gyanúsítottként kívánják kihallgatni, akkor haladéktalanul fel kell keresnie egy büntetőjoggal foglalkozó ügyvédet, hogy még idejében meggátoljuk a letartóztatást!
Tapasztalt védőügyvédeink Dr. Szép Árpád Olivér vezetésével készen állnak, hogy segítsenek Önnek. Hívjon minket a +36703298333 telefonszámon vagy kérjen konzultációs időpontot az iroda@drszep.hu email címen.
A legfontosabb, védőügyvéd nélkül nem mondjon semmit és ne tegyen vallomást!
Források:
- BH 2020.2.31: Kúria Bfv. I. 465/2019.
- Garai Renáta – Csapucha Bernadett: A tartási kötelezettség elmulasztásának komplexitása, különös tekintettel az önhiba megítélésére és a gyermekek érdekeire (JÁP, 2020/3., 141-156. o.)