A vállalkozási forma bizonyos esetekben szükségszerű, máskor éppen a várva várt felszabadulást jelenti. Sokan döntenek úgy, hogy a vállalkozás indítása a helyes út és egyéni vállalkozóként, saját erőből építik föl karrierüket és teremtik meg a vágyott anyagi biztonságot. Egyéni vállalkozást indíthatnak például kisgyerekes anyukák. Ez a forma különösen népszerű az otthonról végezhető munkák miatt. De ha valakinek “piacrobbantó” ötlete támad, akkor is érdemes belevágni a vállalkozás felépítésébe. A nagy kérdésdömping azonban mégsem az alapítás célja miatt szakadhat a nyakunkba, hanem az elindulás első szakaszában. Ha az elhatározás megvan, az már félsiker! A jogszerű és gördülékeny vállalkozás indítása érdekében nézze át velünk, mik a szükséges lépések.
Mire van szükség egy vállalkozás indítása esetén?
Mielőtt belevágna a gondosan megálmodott ötlet megvalósításába, pontosan látnia kell, mit takar az egyéni vállalkozó kifejezés? Lehet-e bármilyen kára ebből a formából, illetve milyen kötelezettségekkel jár egy vállalkozás működtetése?
Segítséget nyújthat a kezdetekben a FIVOSZ, azaz a fiatal magyarországi vállalkozók és vállalkozókedvű fiatalok közössége, ami egy hivatalosan elismert érdekképviseleti szerv az EU-ban.
Az egyéni vállalkozók tevékenységével kapcsolatos részletszabályokat a 2009. évi CXV. törvényben találjuk. A törvény 2.§-ában található hosszabb fogalomból sok mindent megtudhatunk. Eszerint egyéni vállalkozónak az tekinthető, aki
- természetes személy (tehát nem egyesület, alapítvány vagy gazdasági társaság)
- magyar állampolgár
- vagy az Európai Unió (EGT) állampolgára
- tartózkodási engedéllyel rendelkező, jogszerűen az EU-ban élő személy
- üzletszerű gazdasági tevékenységet végez
- tevékenységét rendszeresen végzi
- célja a nyereség- és vagyonszerzés
- saját gazdasági kockázatot vállal
- cselekvőképességgel bír.
Vannak azonban olyan akadályok, amelyek a fent említett törvény szerint meghiúsítják a vállalkozás beindítását.
Milyen akadályai vannak az egyéni vállalkozás indításának?
Talán magától értetődő, de érdemes megemlíteni, hogy aki ellen büntetőeljárás folyik, vagy jogerősen elítélték bűncselekmény miatt, jogszerűen nem lehet egyéni vállalkozó. Aki gazdasági társaságnak tagja, ehhez kapcsolódóan pedig korlátlan felelősséggel tartozik, szintén kizáró tényező. A cselekvőképesség hiánya talán banális feltételnek tűnik, de nem lehet elhanyagolni. Amennyiben megelégedéssel nyugtázta, hogy egyetlen kizáró tényező sem áll fenn önnel szemben, van egy jó hírünk! Jogszerűen belevághat tervei megvalósításába, egyéni vállalkozóként. A kérdések azonban valószínűleg még mindig a fejében tolonganak. Hogyan kezdjen hozzá, mennyibe kerül ez az egész? Ebben is segítünk eligazodni.
Egyéni vállalkozás indítása és költségei
A vállalkozás indítása esetén mindenképp szükséges annak bejelentése, amit kétféle módon is megtehet. Ha betér egy kormányablakba, ott helyben kitöltheti a megfelelő űrlapot, amellyel el is indíthatja vállalkozói karrierét. Ha viszont szereti a könnyű és gyors megoldásokat, – mellesleg rendelkezik ügyfélkapus regisztrációval – kényelmesen, otthonról elektronikusan is elérhető a bejelentés lehetősége. Néhány kattintással a Webes Ügysegéd segítségével hivatalosan is egyéni vállalkozóvá válhat. Maga az eljárás díj- és illetékmentes.
A vállalkozói léthez viszont hozzátartozik a minden hónapban, szigorúan vett befizetési kötelezettség. Ezeket a költségeket még azelőtt érdemes mérlegelni és megbecsülni a várható bevételt, mielőtt belevágunk a vállalkozásba. A sikeres működéshez ugyanis elengedhetetlen a folyamatosan érkező, biztos bevétel. Ebből egyrészt könnyedén teljesíthető az összes adó- és járulékfizetési kötelezettség, másrészt pedig segít kiválasztani a megfelelő vállalkozási formát.
Mi történik a bejelentés után?
A bejelentés módjáról (elektronikus vagy személyes) szabadon dönthet bárki, a kitöltendő űrlap azonban minden esetben azonos. Ezen rendkívül fontos, a vállalkozás indításához szükséges adatokat kell megadni, mégpedig a következőket:
- Személyes adatok (családi és utónév, anyja neve, lakcím, állampolgárság, születési hely, idő)
- Székhely (esetleg telephely, fióktelep) címe
- Főtevékenység megnevezése
- Nyilatkozatok az adózáshoz
- Nyilatkozat arról, hogy nincs semmilyen kizáró ok.
Amennyiben az összes adatot megfelelően kitöltötte, szinte azonnal, automatikusan nyilvántartásba kerül. Kapni fog egy nyilvántartási számot, a hatóság pedig ezzel egyidejűleg értesíti az adóhatóságot is. Az egyéni vállalkozó részére adószámot bocsátanak ki. Ezzel meg is történik a bejelentés, hivatalosan, jogszerűen gyakorolható a vállalkozási tevékenység.
Kötelező a vállalkozói igazolvány?
A sikeres bejelentést követően felmerül a kérdés, hogy vajon bajba kerülünk-e, ha nincs vállalkozói igazolványunk. Aggodalomra semmi ok, hiszen a kártya kiváltása nem kötelező. Térítés ellenében persze igényelhetünk a hatóságtól, de az ügyintézés enélkül is sikeresen elvégezhető bárhol. Az egyéni vállalkozói igazolvány kiállításáról személyesen a bejelentéskor rendelkezhetünk, elektronikus ügyintézés esetén pedig néhány kattintással elindíthatjuk az igénylést.
Milyen vállalkozási formát válasszak?
Nem mindegy, milyen formában vágunk bele a tervek megvalósításába vállalkozóként. Az anyagi oldalon ugyanis eltérő költségek jelenhetnek meg. Nézzük meg, melyik utat érdemes választani, hogy legkedvezőbbek legyenek a költségek.
A vállalkozás típusának kiválasztásakor mindenképp legyünk tekintettel a tevékenységre. Ha főállásban végzi az adott feladatot, akkor kisadózóként (KATA) havonta 50 ezer forint az adó- és járulékkötelezettsége. Nagyon fontos ilyenkor mérlegelni, hogy a vállalkozásból származó bevétel meghaladja-e havonta ezt az összeget. Hiszen csakis így lesz nyereséges az önálló tevékenység. A fix összegben meghatározott adót és járulékot ugyanis minden esetben be kell fizetni, nem mentesülhet senki a vállalkozás sikertelenségére, bevétel-hiányra hivatkozva.
Ugyanakkor mellékállásként is működőképes az egyéni vállalkozói tevékenység. Ezt akkor tehetjük meg jogszerűen, ha heti 36 órában tartunk fent munkaviszonyt (ez minősül főállásnak). Ilyen esetben a havi befizetési kötelezettség 25 ezer forintra csökken. A kedvezményes adózás kisadózóként csak akkor illeti meg a vállalkozót, ha az éves bevétele összességében nem éri el a 12 millió forintot. Ha az összes bevétele ettől magasabb, akkor már nem éri meg a KATA adózási formát választani. Ezért fontos, hogy szakszerű eligazítást kapjon a vállalkozás indítása előtt.
Milyen költségekkel kell még számolni egy vállalkozás indítása esetén?
Ahhoz, hogy fenntartható legyen az egyéni vállalkozás, az eddig említett költségeken túl egyéb kiadások is felmerülhetnek. Nem szabad megfeledkezni az iparűzési adóról, amely alapesetben évi 50 ezer forintot jelent. Emellett egy megbízható könyvelő munkadíját is érdemes belekalkulálni a mérlegbe. Egyéni vállalkozóként a jelenleg hatályos szabályozás szerint elengedhetetlen a Kereskedelmi és Iparkamara tagjává válni. Éves szinten 5000 forint kiadást jelent a kamarai tagság fenntartása.
Mire van szükségem ahhoz, hogy biztonságosan működjön a vállalkozásom?
A vállalkozás indítása talán egyszerűnek tűnik, különösen az elektronikus ügyintézés nyújtotta előnyök miatt. A cél azonban nem csak az indulás sikere, hanem a biztonságos fenntarthatóság. Rendkívül fontos, hogy egy vállalkozás, amibe annyi időt, energiát, pénzt fektetünk, ne ütközzön végzetes akadályokba. Mit tegyünk, ha biztosan sikeres, fenntartható, jól működő vállalkozás tulajdonosai akarunk lenni? A legokosabb döntés, ha felkeresi irodánkat és ügyvédi segítséget kér. Miért fontos ez? Azért, mert a tökéletes ötlet önmagában nem elég. A megvalósításhoz olyan szempontokat kell mérlegelni, ami előre nehezen látható. Egy tapasztalt ügyvéd rutinosan eligazítja önt a vállalkozás formájának legkedvezőbb kiválasztásában, adójogi tanácsokkal látja el, illetve az ügyintézés folyamatában is hatékony segítséget jelent. Az ügyvéd megkeresésén nem érdemes spórolni, hiszen egy, nem a vállalkozás feltételeinek kedvező adózási forma megválasztása vagy előnytelen társulás alapítása nagy anyagi hátrányt okozhat.
Ügyvédi segítséggel és szakszerű, mindenre kiterjedő tájékoztatást követően pedig nyugodt szívvel fog belevágni a vállalkozás építésébe, fejlesztésébe. Másik fontos szempont, hogy az ügyvéd tájékoztatást ad az egyéni vállalkozás megszüntetésének és szüneteltetésének lehetőségéről és szabályairól is. Senki sem tudja előre megjósolni, milyen élethelyzettel találkozik a vállalkozás működésének éveiben. Ha okosan és anyagi károsodás nélkül szeretné folytatni a munkát, célszerű tisztázni a jogszabály kínálta lehetőségeket.
Akinek egyáltalán nincs tapasztalata az egyéni vállalkozás folytatásával kapcsolatban, mindenképp tájékozódnia kell az adózási és számlázási szabályokról. Nagy könnyebbséget jelent, hogy lehetőség van térítés ellenében elektronikus számlázó programok használatára. Ezen keresztül kényelmesebb az ügyintézés, az adóbevallás, a számlák bemutatása az adóhatóságnak. Könyvelő segítségét is érdemes igénybe venni a hibák elkerülése érdekében.
Ahhoz, hogy biztonságosan, fenntarthatóan és a lehető legkedvezőbb adózási feltételekkel tudja beindítani, majd működtetni vállalkozását, keresse bizalommal irodánkat. Mi megtaláljuk önnek a legjobban járható utat az ötletek és kérdések zsúfolt halmazában.