A Btk. 236. §-a alatt található ittas járművezetés az egyik leggyakrabban előforduló bűncselekmény. A KSH adatai alapján a tavalyi évben a 3. leggyakrabb előforduló bűncselekmény és minden évben igen ’előkelő helyen’ található. A jogalkotás is igen komolyan kezeli a jelen cikk tárgyát képező cselekményt, mivel az ilyen magatartások nagyon súlyos következményeket okozhatnak és az alkohol bűnözésre gyakorolt negatív hatásai ellen igyekeznek fellépni. Ha az ittas vezetés Btk.-ban található bűncselekményének elkövetésével vádolják Önt vagy hozzátartozóját, akkor ügyvédi segítségre van szüksége! Tapasztalt védőügyvédeink Dr. Szép Árpád Olivér vezetésével készen állnak, hogy segítsenek Önnek.
Mikor számítasz ittasnak a Btk. 236. § alapján?
Hazánkban a zéró tolerancia elve érvényesül, amely azt jelenti, hogy jogszabálysértés történik bármilyen csekély mennyiségű szeszes italt fogyasztott a járművezető. Ugyanakkor a jogi megítélés szempontjából korántsem mindegy, hogy az ittas sofőr mekkora alkoholkoncentrációval rendelkezik. Ennél fogva szóba jöhet szabálysértés vagy bűncselekmény. A törvénykönyv rendelkezései szerint ahhoz, hogy valaki megvalósítsa az ittas vezetés vétségét 0,50 gramm/liter véralkohol-, illetve 0,25 milligramm/liter levegőalkohol-koncentrációnál nagyobb érték előidézésére alkalmas szeszes ital fogyasztásából származó alkoholnak kell lennie az illető szervezetében. Számos jogértelmezési problémát vetett, hogy miként is kell értelmezni az előidézésre alkalmas kitételt.
Ma már egyöntetű a gyakorlat, amely azt a nézetet követi, hogy abban az esetben is megállapítható az előbbi érték, ha a vezetés pillanatában még nem dolgozta fel a szervezet az elfogyasztott szeszes italt és csak később kerülne ebbe az állapotba.
Ez az úgynevezett felszállóág, ennek megállapítása miatt kerül sor újabb alkohol koncentráció megállapítására. Abban az esetben, ha nem éri el ezt a nagyságot szabálysértés akkor állapítható meg az ittas vezetés szabálysértési alakzata, ha az elkövető vasúti, légi vagy bármilyen vízi járművet vezet. Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy közúton közlekedő jármű vonatkozásában nincs megfelelő szabálysértés. Csupán a KRESZ szabályok megszegését jelöli meg a törvény, amely magába foglalja, hogy nem lehet ittasan gépjárművet vezetni
Btk. 236. §: az ittas vezetés büntetése, mire számíthatsz?
Akivel szemben megállapításra kerül az ittas vezetés bűncselekménye mindenekelőtt számíthat járművezetéstől eltiltásra. A bíróság különös méltánylást érdemlő esetben mellőzheti ezt a büntetést. Értelemszerűen ez csak az összes körülmény mérlegelésével döntheti el az eljáró bíróság. Jelenleg a kialakult gyakorlat olyan váratlan és méltányolható helyzetekben tekintett el az ittas járművezető eltiltásától, mint a sürgős egészségügyi problémák, ahol orvos közreműködése szükséges és aránytalan következményeket születtek volna. Mindezen túl 2 évig terjedő szabadságvesztés ír elő az alapeset elkövetőjének, ami nem jelent feltétlen letöltendő szabadságvesztést, mivel a Btk. lehetővé teszi azon bűncselekmények esetében, ahol nem éri el a szabadságvesztés alsó határa az 1 évet egyéb más büntetések szabhatóak ki. Így a bíróságnak az eset olyan körülményeit vizsgálja, mint a személyes – büntetlen előélet, bűncselekmény utáni magatartás – és tárgyi – alkoholos befolyásoltság, anyagi/személyi kár – jellemzők.
Btk. 236. §: mekkora pénzbüntetést kell fizetni ittas vezetés esetén?
Mint fentebb kifejtésre került, akárcsak más büntetések esetében is, mindig az adott bűncselekmény elkövetési körülményei határozzák meg a pénzbüntetés nagyságát. Tehát, minél súlyosabb megítélésű a cselekmény, annál nagyobb pénzbüntetésre számíthat az elkövető.
Melyek az ittas vezetés minősített esetei?
A közlekedési bűncselekmények minősített eseteire általánosságban elmondható, hogy összetett bűncselekményt kreált a jogalkotó, ami azt jelenti, hogy a súlyosító körülmény önmagában egy másik deliktumnak minősülne. Ennek joggyakorlati hátterében az áll, hogy jellemzi a cselekményeket az egymásutániság, valamint a cél-eszköz vagy ok-okozati viszony. Jelen esetben utóbbi adott okot a jogalkotó számára. Maga a törvény 4 minősített esetet határoz meg, amelyek fokozatosan nagyobb tárgyi súlyúnak minősülnek. Ezek a súlyos testi sértés, majd a maradandó fogyatékosságot, súlyos egészségromlást vagy tömegszerencsétlenséget, ennél súlyosabb, ha bűncselekmény halált okoz, végül a legsúlyosabb minősített eset kettőnél több ember halála, vagy halálos tömegszerencsétlenség esetén fordulhat elő.
Tömegszerencsétlenség
Ezen minősített eset megvalósulásához az szükséges, hogy legalább 10 személy sérüljön meg, amelyből minimum egynek súlyos testi sérüléseket kell elszenvednie.
Halálos tömegszerencsétlenség
Halálos kimenetelű tömegszerencsétlenség megállapítására akkor kerülhet sor, ha ugyancsak legalább 10 személy érintett, de legalább 1 ember halálát okozza és 9 megsérül
Hangsúlyozandó, hogy jelen bűncselekmény minősített esetei csak akkor állapíthatóak meg, ha azt elkövető gondatlansága okozta. Ugyanis, ha az ittas járművezető szándékosan okozott súlyos testi sértést, akkor a két deliktum halmazati szinten kerül megállapításra. Ezért is olvad bele a könnyű testi sértés az alapesetbe, mivel nem rendelkezik gondatlan alakzattal.
Mekkora büntetés szabható ki az ittas vezetés minősített eseteinél?
A minősített esetek általános jellemzője a nagyobb tárgyi súly, amely magasabb büntetési tételt is vonz magával. Súlyos testi sértés okozás esetén 3 évig, maradandó fogyatékosság, súlyos egészségromlás vagy tömegszerencsétlenség esetén 1-5, halál okozása esetén 2-8, míg a legsúlyosabb esetben 5-10 évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethető.
Btk. 236. §: szonda, vérvétel, vizeletvétel: mikor és ki rendelheti el?
Az alkoholos befolyásoltság ellenőrzését szolgáló vizsgálatokra alapvetően a közlekedő járműnek a forgalomban történő részvételekor kerülhet sor ellenőrzésre, amelyet a rendőrség hivatásos állományú tagja végezhet. Mind a szonda, vérvétel vagy vizeletvétel alkalmazására eltérő esetben és okból kerülhet sor. A szonda, vagy hivatalos megnevezésben alkoholteszter, vagy hiteles mérőeszköz alkalmazására az ellenőrzés során kerül sor és amennyiben negatív értéket mutat további vizsgálat elvégzésére nem is kerül sor. Abban az esetben, ha az érintett nem járul hozzá, hogy szondáztassák, sikertelen a mintaadás, vagy pozitív eredményt mutat kerülhet sor a vér- vagy vizeletmintából történő ellenőrzésre. Fontos, hogy az igazoltatott is igényelheti pozitív eredmény esetében további vizsgálat elvégzését, ha azt feltételezi, hogy hibásan működött a szonda. A vér- és vizeletvételre rendszerint együttesen szokott sor kerülni, mivel így megfelelően lehet elvégezni a ’visszaszámolást’ és állapítható meg az úgynevezett ráívás vagy utólagos szeszesitalfogyasztás. Ennek hátterében az áll, hogy a vizeletben található alkoholkoncentráció maximális nagysága később mutatható ki, mint a vérből. Így, ha vérminta értékét a pár perccel később vett vizeletminta nem éri el megállapítható a ráivás. A vér- és vizeletminta vételt azonban kizárólag orvos végezheti.
Milyen járművet lehet ittasan vezetni?
Az ittas járművezetés bűncselekményének alapesetét bármilyen légi és vasúti járművel el lehet követi, míg vízi és közúton közlekedő jármű esetében gépi meghajtásúnak kell lennie. Ugyanakkor a minősített esetekben már az utóbbi két esetben sincs megkülönböztetés. Így, ha az elkövető biciklivel, vagy lovaskocsival okoz akár halálos kimenetelű balesetet akkor a szóban forgó deliktumért lesz felelősségre vonva. Felmerül a kérdés, hogy mit is kell gépi meghajtásúnak tekinteni. Maga a KRESZ meghatározza a gépjármű fogalmát, amely szerint az a jármű minősül gépjárműnek, amelyet beépített erőgép hajtsa, viszont ez nem egyező kategória a gépi meghajtásúval. Utóbbi egy tágabb kört jelöl, mivel a KRESZ-ben kizárt kategória is bűncselekményt valósít meg, valamint a jogalkalmazás egy analógia útján az elektromos rollerekre és kerékpárokra is kiterjeszti a fogalmi kört.
Miért forduljunk ügyvédhez ittas vezetés esetén?
Annak ellenére, hogy igen következetes a gyakorlat az ittas vezetés esetén egy ügyvéd jelenléte számos ponton hozzá tud járulni az enyhébb elbíráláshoz, amely adódik a bűncselekmény komplex jellegéből és a háttér szabályok sokaságából.
Kérjen büntetőjogi segítséget!
Ha Önt, hozzátartozóját vagy ismerősét őrizetbe vették, vagy gyanúsítottként kívánják kihallgatni, akkor haladéktalanul fel kell keresnie egy büntetőjoggal foglalkozó ügyvédet, hogy még idejében meggátoljuk a letartóztatást!
Tapasztalt védőügyvédeink Dr. Szép Árpád Olivér vezetésével készen állnak, hogy segítsenek Önnek. Hívjon minket a +36703298333 telefonszámon vagy kérjen konzultációs időpontot az iroda@drszep.hu email címen.
A legfontosabb, védőügyvéd nélkül nem mondjon semmit és ne tegyen vallomást!
Forrás:
38.BK vélemény
https://njt.hu/jogszabaly/2018-40-B0-8E
Országos Igazságügyi Orvostani Intézet 13. módszertani levele