Bűncselekmény jelentése során alapvető, hogy tisztában legyünk a feljelentés menete elemi lépéseivel. Bűncselekmény áldozatává vált (például rongálás miatt akar feljelentést tenni)? Tudomására jutott egy már megtörtént vagy egy még csak tervezett bűncselekmény? Keresse fel Irodánkat, és tegyen feljelentést segítségünkkel, szakszerűen és eredményesen!
A feljelentés menete
A bűncselekmények felderítése érdekében leggyakrabban feljelentés alapján végeznek nyomozást a hatóságok.
Ki tehet feljelentést? Hogyan?
Feljelentést bárki tehet, nem csupán a bűncselekmény sértettje. A feljelentés névvel, de akár névtelenül is megtehető (azaz Ön nem köteles megadni a személyazonosításra szolgáló adatokat vagy elérhetőségeit), személyesen vagy írásban, illetve elektronikus úton is.
Nézzük meg, hogy pontosan hogyan kell feljelentést tenni:
Mi az első lépés?
Elsősorban győződjön meg arról, hogy az Ön által bejelenteni kívánt cselekmény bűncselekménynek vagy szabálysértésnek minősül-e, ugyanis csak ezekben az esetekben tehető feljelentés.
Az ügyben eljáró hatóságnak 3 nap áll rendelkezésére, hogy megvizsgálja a beérkezett panaszt, majd döntést hozzon a további lépésekkel kapcsolatosan. Dönthet úgy, hogy elrendeli a nyomozást, amennyiben a feljelentést megfelelően tették és bűncselekmény alapos gyanúja áll fenn. Azonban dönthet úgy is, hogy a feljelentést elutasítja, és további lépéseket nem tesz az ügyben.
Emiatt is fontos, hogy a beadványban helyesen fogalmazzon, a bűncselekményt pontosan megjelölje, és a szükséges információkat és egyéb bizonyítékokat a hatóság tudomására hozza! Amennyiben úgy érzi, hogy segítségre szorul, forduljon büntetőjogban jártas ügyvédhez, így elkerülve az esetleges elutasítást!
Hol lehet feljelentést tenni? Hogyan, milyen formákban van erre lehetőség?
1. Feljelentés szóban
A feljelentés bármelyik rendőri szervnél vagy ügyésznél megtehető személyesen. Amennyiben Ön más hatóságnál (önkormányzatnál, bíróságnál) tesz bejelentést, úgy továbbítani fogják panaszát az illetékes hatóság felé. A szóbeli feljelentésről az eljáró hatóság jegyzőkönyvet készít, erről pedig másolat kérhető.
A hatóság esetleges leterheltsége miatt akár több órát is igénybe vehet az eljárás, ezt mindenképp vegye figyelembe, amennyiben személyesen kíván feljelentést tenni. Érdemes felkészülten érkeznie és előre átgondolnia, mik azok a tények, adatok és információk, amelyeket közölni kíván a hatósággal, illetve melyek azok az iratok és dokumentumok, amelyeket át kíván nyújtani a feljelentés megtétele során.
Arra is érdemes felkészülni, hogy az eljáró hatóság kérdéseire választ kell majd adnia annak érdekében, hogy a nyomozó hatóság minél pontosabb képet kapjon az esetről.
2. Feljelentés írásban (postai úton)
A panasz formáját illetően nincs semmiféle kikötés vagy kötelező formanyomtatvány. A feljelentésben a lehető legtöbb és legpontosabb információt és bizonyítékot tüntesse fel a cselekményre és az eset körülményeire vonatkozóan!
- Hol, mikor, mi történt,
- ki tanúsította a jogellenes magatartást és
- pontosan melyik bűncselekmény gyanúja áll fenn.
Amennyiben rendelkezik látlelettel vagy más bizonyítékokkal, esetleg a bűncselekménynek vannak tanúi, azok nevét és elérhetőségét is csatolja, illetve tüntesse fel! Ha az elkövető személye nem ismert, akkor célszerűbb a feljelentést ismeretlen tettes ellen megtennie.
Címzettként megjelölhető bármely rendőrkapitányság, ügyészség vagy bíróság is, nem szükséges, hogy a levelet a lakóhelyünk szerinti hatóság részére küldjük.
3. Feljelentés elektronikus úton, ügyfélkapun keresztül
Ha az online feljelentést választja, elengedhetetlen az elektronikus ügyintézés beható ismerete. Kétféleképp járhat el:
- vagy az ún. ÁNYK űrlapot (ennek kitöltését támogató alkalmazás a Nemzeti Adó- és Vámhivatal honlapjáról tölthető le), vagy
- az e-Papír űrlapot tölti ki online (az egyes ügytípusok a Rendőrség honlapján vagy közvetlenül az e-Papír szolgáltatás honlapján a https://epapir.gov.hu/ címen érhetők el).
Részletes lépésekért kattintson ide.
4. Feljelentés telefontanú igénybevételévelével (rendőrségi bejelentés telefonszáma)
Amennyiben személyazonosságát nem kívánja felfedni a hatóságok előtt, ez a rendőrségi telefonszám (06-80-555-111) ingyenesen hívható a nap 24 órájában. A bejelentés ilyenkor névtelenül történik, a hívások fogadásakor a hívószám sem kerül kijelzésre, hangfelvétel pedig nem készül a beszélgetésről. Csupán a bűncselekményre vonatkozó kérdésekre kell válaszolnia az ügy felderítése érdekében.
A telefontanúra vonatkozó bővebb információ az alábbi linkre kattintva érhető el.
5. Telefonon, e-mailben vagy egyéb módon
Az elérni kívánt rendőri szervek vagy ügyészség elérhetőségei megtalálhatók a rendőrség hivatalos honlapján és az ügyészség honlapján.
A megtett feljelentés tartalmával kapcsolatosan a feljelentőt felelősség terheli. A helytelenül megfogalmazott, vagy alaptalan, hamis vádak súlyos következményekkel járhatnak a feljelentőre nézve, emiatt is fontos a szakértő büntető ügyvéd segítségének igénybevétele!
A rendőrségi feljelentés után mi történik? Mennyi idő telik el a nyomozás megkezdéséig?
Az ügyészség vagy a nyomozó hatóság a feljelentés megérkezésétől számított három munkanapon belül megvizsgálja, hogy az ügyben a nyomozást el kell-e rendelni, vagy a feljelentés kiegészítésének, a feljelentés elutasításának, illetve az ügy áttételének van-e helye.
Kérjen büntetőjogi segítséget!
Ha Önt, hozzátartozóját vagy ismerősét őrizetbe vették, vagy gyanúsítottként kívánják kihallgatni, akkor haladéktalanul fel kell keresnie egy büntetőjoggal foglalkozó ügyvédet, hogy még idejében meggátoljuk a letartóztatást!
Tapasztalt védőügyvédeink Dr. Szép Árpád Olivér vezetésével készen állnak, hogy segítsenek Önnek. Hívjon minket a +36703298333 telefonszámon vagy kérjen konzultációs időpontot az iroda@drszep.hu email címen.
A legfontosabb, védőügyvéd nélkül nem mondjon semmit és ne tegyen vallomást!
Ha segítségre van szüksége, keresse bátran irodánkat!