Milyen természetesnek vesszük, hogy hazaérve otthon találjuk a szeretteinket. Egy eltűnt személy felkutatása legtöbbször azzal a pánikszerű felismeréssel kezdődik, hogy egy családtag holléte ismeretlenné válik. A keresés azonban nem mindig ilyen irányú, előfordulhat rég nem látott rokon, iskolatárs, kedves barát után indított nyomozás is. Az erre vonatkozó megkeresések ritkábbak, viszont a magánnyomozó eszköztára hasonló az eltűnéses ügyekben.
Érdemes már előre tájékozódni, hogy milyen lehetőségek érhetőek el legálisan magánnyomozó segítségével. A keresés megindítása előtt számos tisztázatlan részlet, kérdés vár válaszra, amit megismerhet cikkünkből.
Kit lehet eltűnt személyként kerestetni?
Nehéz lenne saját belátásunk szerint meghatározni, ki számít eltűnt személynek. Hiszen sokféle ok és körülmény vezethet eltűnéshez. És egyáltalán honnan tudhatjuk biztosan, hogy valaki eltűnt, esetleg bajban van? Az egyértelműség kedvéért a körözési nyilvántartási rendszerről és a személyek, dolgok felkutatásáról és azonosításáról szóló 2013. évi LXXXVIII törvény 20. § (2) bekezdése pontosan felsorolja, mikor tekinthető valaki eltűntnek.
Néhány példát érdemes kiragadni a törvény szövegéből, hogy látható legyen, mire is gondolunk az eltűnt emberek fogalma kapcsán. Eltűntnek kell tekinteni az ismeretlen helyen lévő személyt, ha olyanok az eltűnés körülményei, amik bűncselekmény elkövetésére utalhatnak.
Ha az eltűnt személy cselekvőképtelen, korlátozottan cselekvőképes vagy kora, egészségi állapota miatt képtelen ellátni magát, ez szintén figyelemfelkeltő tény. Ha a személyi körülményeire és foglalkozására tekintettel az eltűnésre semmilyen ésszerű magyarázatot nem lehet találni, ismét ide sorolható. Eltűntnek kell tekinteni azt a személyt is, akinek az eltűnése összefüggésbe hozható természeti katasztrófával, illetve öngyilkossággal.
Milyen adatokat kell tudni az eltűnt személyről a nyomozás elindításához?
Amint észleli valaki, hogy eltűnt a családtagja, rokona, érdemes a lehető leghamarabb értesíteni a hatóságot. Ez persze nem zárja ki, hogy a hozzátartozó saját maga is keresse az eltűntet, érdeklődjön a lehetséges tartózkodási helyeken. De vajon hol kezdjük az információ gyűjtést?
Kamaszok esetén a barátok, ismerősök felkeresése hasznos lehet, illetve a szociális média felületek sok információt képesek eljuttatni. Idős, mentális betegséggel küzdők esetén pedig a kórházaknál, mentőknél érdeklődhetnek első körben a családtagok.
Azok az adatok, amelyek az eltűnt azonosításához szükségesek, minden esetben fontosak. A rendőrségnél történő bejelentés során is lényeges információforrás, illetve a magánnyomozó szakember számára is elengedhetetlen kiindulópont. Milyen kérdésekre kell felkészülni az eltűnés bejelentésekor?
Eltűnt személy bejelentése: ezekre a kérdésekre számíthatunk
A keresett illető minél pontosabb és részletesebb személyleírása rendkívül fontos a nyomozás megindításakor. Arra kell itt gondolni, hogy milyen magas az eltűnt személy, milyen színű a haja, szeme, milyen ruhát viselt az eltűnés pillanatában, esetleg milyen tárgyak voltak nála. Lehet egy különös ismertetőjegybe is kapaszkodni, így a bejelentéskor jobb előre végiggondolni az összes részletet.
A törvény 3.§ (2) bekezdése hosszasan felsorolja mindazokat az adatokat, amikre a bejelentés során szükség lehet. Néhány fontos példát kiragadva, meg kell adni az eltűnt személy teljes nevét, személyi adatait, nemét, állampolgárságát, lakcím adatait. Fontos még közölni a hatósággal a keresett személy arcképmását, egészségének védelmére vonatkozó adatokat, az eltűnés helyét, időpontját, a lehetséges tartózkodási helyeket és az eltűnt személlyel kapcsolatba hozható személyek elérhetőségeit.
Összefoglalva tehát minden olyan adatot és információt, ami érdemben hozzájárulhat az eltűnt személy felkutatásához.
Mennyit számít, hogy az eltűnés után mennyi idővel indul meg a nyomozás?
A hatályos jogszabály szerint a bejelentés pillanatában megindul az eltűnt személy keresésére folytatott nyomozás. Tehát nem telnek el napok, amíg a rendőrség elkezdi az illető felkutatását, holott sajnos a köztudatban sok helyen így szerepel.
20.§(3) “Az eltűnt személy körözését a személy eltűnésére vonatkozó bejelentést vagy hatósági észlelést követően azonnal el kell rendelni.”
A rendőrségen történő bejelentést követően azonban hiába indul meg hivatalosan a nyomozás, nem biztos, hogy a várt gyorsasággal fog történni, hiszen rengeteg ügyön dolgoznak egyszerre. Ekkor merül fel a magánnyomozó szakember felkeresése, aki csakis az Ön ügyére fókuszálva, haladéktalanul megkezdi a részletek, nyomok felkutatását. Érdemes azonnal számításba venni ezt a megoldást, ugyanis az idő rendkívül nagy szerepet játszik a sikeres megtalálásban.
Miért fontos mindez? Mert ha csak felmerül a gyanú, hogy a keresett családtag talán bűncselekmény áldozata lett vagy öngyilkosságot követhetett el, minden elvesztegetett óra csökkenti a túlélés esélyeit.
A cél tehát mindenekelőtt az, hogy minél hamarabb a nyomára bukkanjanak -akár a rendőrség, akár a magánnyomozó vagy maga a hozzátartozó. Mivel minden eset más és más, nem történik folyton tragédia, azonban az idő múlásával ennek esélye is növekszik. Gondoljunk csak egy idős, magáról gondoskodni nem tudó, Alzheimer- kórban szenvedő családtagra, aki elindul otthonról, majd egyszerűen nem talál haza. Téli, hideg időben néhány óra kóborlás is veszélyes, akár végzetes lehet számára. Ugyanilyen kritikus a kiskorú gyermekek eltűnése, hiszen rájuk nézve is jellemzőek ezek a veszélyforrások.
Sok esetben azért alkalmaznak a kétségbeesett családtagok magánnyomozó szakembert, mert pontosan felmérik az idő szerepét a keresés sikerességére nézve. A rendőrségen bejelentett eltűnés nem zárja ki, hogy egy magánnyomozót is felkeressen a hozzátartozó. A cél ilyenkor a megtalálás hatékonyságának növelése.
Hogyan zajlik egy eltűnt személy felkutatása?
Az eltűnt személy felkutatása bejelentéssel indul, ami azt jelenti, hogy a rendőrséget értesíti a hozzátartozó. Ez történhet személyesen, vagy online felületen, ügyfélkapus bejelentkezést követően. Az eltűnés bejelentése után azonnal elkezdődik a nyomozás. A rendőrség a rendelkezésre álló adatok alapján veszi sorra a lehetséges helyszíneket, személyeket. A magánnyomozó szintén ezeken a nyomokon halad, azonban látni kell, hogy hatékonysága és a nyomozás gyorsasága fokozottabb. Minden eset egyedi, ezért a hatóság fokozottan figyelembe veszi a keresett személy eltűnésének körülményeiből adódó részleteket. Ezekből következtetni lehet az eltűnés okára, és nagy segítséget jelenthet a megtalálás folyamatában. Ha például az eltűnt személy levelet hagy maga után, vagy bármilyen nyomot, amiből öngyilkosság elkövetésére lehet következtetni, akkor ezen a nyomon indulnak el. Ha olyan személyes kapcsolatokra derül fény, hogy az illetőnek esetleg volt haragosa, lezáratlan üzleti ügye, ez is jó alap lehet a keresésben. A rendőrség első körben ezekre a forró nyomokra igyekszik rátalálni.
Azt azonban látni kell, hogy a bejelentések magas száma és a kapacitáshiány miatt a rendőrségi nyomozások elhúzódhatnak. Az idő pedig rendkívül fontos szerepet játszik egy eltűnési ügyben.
Akár a keresett személy élete múlhat a gyors reagáláson. Ilyenkor fordul meg sok családtag fejében, hogy magánnyomozó szakemberhez fordulnak, aki célirányosan, rövid időn belül fel tudja keresni a lehetséges nyomokat. Az eset körülményeit tekintve, ha például a család öngyilkosság elkövetésére vagy bűncselekményre gyanakszik, reménykeltő és biztató lehet a magánnyomozó gyorsasága és precizitása. De vajon más módszerekkel dolgozik a magánnyomozó és a rendőrség? Nézzük, mik a törvény által engedélyezett eszközök.
Milyen módszerekkel lehet információt gyűjteni egy eltűnt személyről?
A legfontosabb információ az eltűntről a részletes személyleírás, és a felkutatást elősegítő információval rendelkező személyek. Őket nevezi a törvény kapcsolatba hozható személyeknek. A keresés szempontjából nagyon fontos azoktól az ismerősöktől, barátoktól, szemtanúktól gyűjteni információt, akik kapcsolatban állnak az eltűnt személlyel. A rendőrség is alkalmazza ezt a módszert, a magánnyomozás folyamán azonban a kapcsolódási kör még szélesebb. A magánnyomozó szakember ugyanis olyan ismeretlen körökbe is be tud tekinteni, amire a rendőrségnek nincs kapacitása. Például hajléktalan emberek csoportjaiban, vagy nyilvántartásban nem szereplő társaságokban is keresést folytathat. A magánnyomozó nagyobb szórásban kutathatja fel a szociális ellátó intézményeket, hajléktalan szállókat, ismerősöket, alkalmi barátokat. Ugyanez vonatkozik a közösségi média felületekre, amelyeket a magánnyomozók célzottabban tudnak figyelemmel kísérni. Sok esetben az eltűnt személy bejelentkezése vagy az ismerőseivel való üzenetváltás is nyomra vezethet.
A magánnyomozó munkája abban az esetben is nagy segítséget jelent, ha valaki külföldi tartózkodásra gyanakszik. A keresett személy külföldre távozhat akár önként, azonban fennáll a veszélye, hogy bűncselekmény áldozata lett. Sajnos kiskorúakat illetően előfordul, hogy szexuális bűncselekmény elkövetése miatt külföldre viszik őket. A kétségbeesett szülők ilyenkor a rendőrségen történő azonnali jelentést követően az egységes európai segélyvonalon (Kék Vonalon) is kérhetnek segítséget. Ha egy keresésnél külföldi szál merül fel, a magánnyomozó szakember ugyanúgy eljárhat, mint a rendőrség, viszont a várt információt gyorsabban szerezheti meg.
Általánosságban meddig tart egy eltűnt személy felkutatása?
A szakemberekben már a bejelentés pillanatában kialakulhat a sejtés az eltűnt személy hollétével kapcsolatban. Természetesen ez nem elég, pontos és megbízható információkra van szükség. Azokban az esetekben, amikor egyértelmű jelek utalnak az eltűnés okára (például búcsúlevél), gyorsabban a keresett személy nyomára bukkanhatnak.
Viszont nem mindig ilyen nyilvánvalóak a körülmények. Lehetséges, hogy semmi jelét nem mutatta az eltűnésnek az illető, nem volt ilyen szándéka, erre utaló kijelentése sem. Sokszor a család, a barátok is értetlenül állnak az eset mögött.
Ha bűncselekmény gyanúja merül fel, illetve ha kevés adat, nyom áll rendelkezésre, az hosszabb időtartamú nyomozást eredményezhet. Nem ritka, hogy évekbe telik egy-egy eset tisztázása.
Eltűnt családtag keresése: mit tehetnek a rokonok?
A legtöbb, amit a családtagok tehetnek a gyors eredmény érdekében, hogy az eltűnés észlelésekor haladéktalanul értesítik a rendőrséget és akár magánnyomozó segítségét is igénybe veszik.
Fontos, hogy az eltűnés körülményeit és a keresett személy adatait illetően a lehető legtöbb és legrészletesebb információt bocsássák rendelkezésre. Az általános tapasztalat szerint magánnyomozó segítségével gyorsabban végére járhat a család, mi is történt valójában az eltűnéssel kapcsolatban.
Hányan kerülnek elő az eltűnt személyek közül?
Az eltűnt személy körözésére vonatkozó adatokat a bejelentést követően a rendőrség feltölti a HERMON Körözési Nyilvántartási Rendszerbe. Ehhez természetesen a magánnyomozó szakemberek is hozzáférnek, emellett más, hivatalos adatbázisokban található információkkal is hatékonyan össze tudják hasonlítani. Az adatbázisban található információk közérdekből nyilvános adatnak minősülnek, így az eltűnt személy megtalálható a rendőrség weboldalán is, a Közérdekből nyilvános körözések címszó alatt. 2020-ban, jelenleg 2324 eltűnt személy van nyilvántartva.
A legsérülékenyebb korosztály a 18 év alatti fiatalok, illetve az idős, sok esetben mentális betegségben szenvedő személyek.
A körözés szakirányítási és adatkezelési feladataival kapcsolatban a Nemzeti Bűnügyi Együttműködési Központ (NEBEK) rendelkezik hatáskörrel.
Eltűnt személyek Magyarországon: folyamat, lezárás, lehetőségek
Ha a keresés nem vezet eredményre, akkor a rendőrség a körözéstől számított 90 nap múlva eltűntnek nyilvánítja az illetőt. Ettől persze még nem áll le a nyomozás, évente felül kell vizsgálni az ügyet, vannak már régen eltűnt személyek. Ha bármilyen fejlemény történik egy ilyen régi ügyben, akkor meg kell tenni a megfelelő intézkedéseket.
A nyilvántartásban rögzített adatokat a hatóság 90 évig tárolja, hacsak vissza nem vonják a körözést. A HERMON rendszerben rögzítik az ismeretlen személyazonosságú holttestek adatait is, ami segítséget jelent, hogy az eltűnt személlyel esetleg egyezést találjanak.
A család számára az idegőrlő bizonytalanságnál talán az is jobb, ha a tragédia megtörtént ugyan, de sikerül azonosítani az eltűntet. A megfelelő végtisztesség megadásának lehetősége segíti a gyász folyamatát, a családtag elvesztésének feldolgozását.
Az azonosítás érdekében bizonyos esetek megkívánják összehasonlító genetikai vizsgálatok elvégzését, melyet genetikai szakértő hivatalos szakvéleményben rögzít. Vannak esetek, amikor a keresett személy napokon belül, esetleg egy-két hónap alatt előkerül. Számos példa van azonban az évekig tartó sikertelen körözésre. A család, hozzátartozók célja mindenekelőtt az eltűnt személy mihamarabbi megtalálása, melynek esélye magánnyomozó segítségével nagyban megnövelhető.
Amennyiben magánnyomozással kapcsolatban van szüksége segítségre, forduljon bizalommal partnereinkhez az info@armagroup.hu e-mail címen, vagy pedig az alábbi telefonszámokon: +3630/388-2032 , +3630/979-3560.
Gyakran Ismételt Kérdések
A törvény felsorolja az összes szükséges adatot, ezek közül legfontosabb a személyes adatok, részletes és pontos személyleírás, az eltűnés helye, ideje.
A körözés elrendelésétől kezdve napok, hónapok alatt nyomára lehet bukkanni az eltűnt személynek, azonban vannak esetek, amikor évekig húzódik egy ügy.
Az adatbázisokban található közérdekből nyilvános adatok, a kapcsolatba hozható személyek felkeresése és a DNS-profil készítése mind lehetséges eszközök.