Ha a munkáltató azonnali hatályú felmondással elbocsátja Önt, leginkább egy verem mélyén érezheti magát. A döbbenet és talán a felháborodás után számos kérdés előbukkan. Vajon tényleg jogszerű volt ez a fajta felmondás? Egyáltalán milyen indokokra hivatkozva tehet ilyet a munkáltató? Az érem másik oldala, amikor Önnél telik be a pohár. Azonnali hatállyal ugyanis a munkavállaló is felmondhat. De mégis mire lehet alapozni egy ilyen radikális lépést? Tartson velünk, cikkünkből sok hasznos információt fog kapni.
Mit jelent pontosan az azonnali hatályú felmondás?
Egy munkaviszonyt háromféleképpen lehet megszüntetni: közös megegyezéssel, felmondással és azonnali hatályú felmondással. A Munka törvénykönyve első körben tisztázza azt a kétoldalú lehetőséget, hogy a munkáltató és a munkavállaló is felmondhat azonnali hatállyal. Ez konkrétan azt jelenti, hogy a felmondási idő letöltése sem történik meg, a munkaviszony azonnal megszűnik. Ahhoz, hogy jogszerű legyen a munkaviszony ilyen formájú megszüntetése, több feltételnek teljesülnie kell.
Milyen esetben kerülhet sor azonnali hatályú felmondásra? Milyen indokkal mondhat fel a munkáltató?
A törvény tételesen felsorolja azokat az eseteket, amikor jogszerűvé válhat egy azonnali hatályú felmondás. Ezek a feltételek azonban bővebb magyarázatot igényelnek. Ugyanis nem mindig dönthető el egyértelműen, hogy az adott esetben felhozott indok beletartozik-e a jogszabály halmazába. Nézzük meg a konkrét példákat.
“A munkáltató vagy a munkavállaló a munkaviszonyt azonnali hatályú felmondással megszüntetheti, ha a másik fél:
a) a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy
b) egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi.”
Az első dolog, ami szembetűnik, hogy a munkáltató és a munkavállaló is élhet ezzel a fajta munkaviszony megszüntetéssel. A következő lényeges elem, hogy mikor? Mi számít lényeges kötelezettségszegésnek és mit takar az, hogy jelentős mértékben?
A munkavállaló kötelezettségeit a törvény pontosan megjelöli. Tehát ha ezeknek nem tesz eleget, okot adhat azonnali hatályú felmondásra a munkáltató részéről.
“A munkavállaló köteles:
a) a munkáltató által előírt helyen és időben munkára képes állapotban megjelenni,
b) munkaideje alatt – munkavégzés céljából, munkára képes állapotban – a munkáltató rendelkezésére állni,
c) munkáját személyesen, az általában elvárható szakértelemmel és gondossággal, a munkájára vonatkozó szabályok, előírások, utasítások és szokások szerint végezni,
d) a munkakörének ellátásához szükséges bizalomnak megfelelő magatartást tanúsítani,
e) munkatársaival együttműködni.”
A munkára képes állapot azt jelenti, hogy a dolgozó egészségesen jelenik meg a munkahelyén, illetve nem áll semmilyen tudatmódosító szer, alkohol hatása alatt. Ha a munkavállaló például erősen ittasan érkezik a munkahelyre, vagy bármilyen drog hatása alatt, jogszerű az azonnali hatályú felmondás. Az is megfelelő indok lehet, ha a munkavállaló rendszeresen elkésik, vagy egyáltalán nem jelenik meg a munkahelyen – és ezt igazolni sem tudja.
A munkaidő alatti rendelkezésre állás kötelezettségét úgy tudja súlyosan megszegni a munkavállaló, ha például délután négy helyett délben távozik. Mindezt a munkáltató előzetes tájékoztatása és engedélye nélkül.
Talán a legkevésbé kézzel fogható indok a munkavállaló felé történő bizalomvesztés. Egy konkrét ügyben, amely végül a Kúriához került, erre hivatkozva bocsátották el a munkavállalót. Az eset szerint a különösen fontos és bizalmi pozícióban lévő munkatárs a költségelszámolással kapcsolatban tanúsított visszaélést. Az azonnali hatályú felmondás jogszerűségét később azért is tudta megtámadni, mert a munkaviszonyát még hónapokig fenntartották. Arra hivatkozva, hogy a munkavállaló kiemelt pozíciójának pótlása több időt vett igénybe. Az azonnali hatályú felmondásnak azonban éppen az a lényege, hogy ha bizalomvesztés történt, ne dolgozhasson ott tovább az illető.
Bizalomvesztésre, így azonnali hatályú felmondásra adhat okot olyan információ kiadása, ami a munkáltató hátrányát okozza. A törvény szerint ugyanis a “munkavállaló köteles a munkája során tudomására jutott üzleti titkot megőrizni.”
Megszüntethetik azonnali hatállyal munkaviszonyát akkor is ha nem adott erre okot?
Ha attól tart, hogy a munkaviszonyának azonnali hatályú megszüntetése egy pallosként lebeg Ön felett, jó hírünk van. Ezt a felmondási típust alaposan meg kell indokolni. A bírósági gyakorlatban található számos olyan példa, amikor a munkáltató próbálja beleerőltetni az elbocsátás valós indokát a fent felsorolt feltételekbe. Ezek azonban legtöbbször világosan átláthatók. Azonnali hatállyal akkor mondhat fel a munkáltató, ha alapos okra tud hivatkozni, ami a valóságot tükrözi és részletes. Emellett kapcsolatnak kell fennállnia a felmondás és az indokolás között.
A munkáltató felmondását követően az indok valódiságát és a kettő közötti kapcsolatot a munkáltatónak kell bizonyítania. Tehát egy esetleges peres eljárásban a munkáltatónak kell igazolnia azokat a körülményeket, amik az azonnali hatályú felmondásra okot adtak.
A munkavállaló is felmondhat azonnali hatállyal?
A munkaviszony azonnali megszüntetéséhez mindkét félnek joga van a törvény szerint. Tehát a munkáltató mellett a munkavállaló is élhet vele. Mit jelent ez a munkavállaló oldaláról? Azonnali hatállyal felmondhat, ha a munkáltató lényeges kötelezettségét jelentős mértékben megszegi. Ezek közé tartozik a munkavállaló foglalkoztatása, a munkabér megfizetése, illetve a munkavégzéshez szükséges eszközök biztosítása. Ha a munkáltató olyan magatartást tanúsít, ami a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi, akkor is jogszerű az azonnali hatályú felmondás. Ilyen magatartás lehet például szóbeli bántalmazás, a dolgozók terrorizálása, trágár szóhasználat, esetleg szexuális zaklatás.
Mikor nem kell indokolni az azonnali hatályú felmondást?
A törvény két esetet jelöl meg, amikor egyáltalán nincsen szükség a felmondás okának megjelölésére. Az egyik a próbaidő ideje alatti azonnali hatályú felmondás. Hiszen a próbaidő intézménye eleve azért született, hogy bármelyik fél indokolás nélkül megszüntethesse a munkaviszonyt. Ennek oka lehet az is, hogy időközben rájön a munkavállaló, mégsem szeretne az adott munkakörben dolgozni. De az is előfordulhat, hogy a munkáltató nem tartja megfelelőnek a dolgozó munkáját. Ez a forma teljesen jogszerű, a próbaidő ideje alatt nem kell megindokolni a felmondást egyik félnek sem.
A másik eset, amikor a munkáltató a határozott idejű munkaviszonyt szünteti meg azonnali hatállyal. Itt sem köteles indokolni, viszont a munkavállaló ilyenkor jogosult 12 havi távolléti díjra. Vagy ha a határozott időből egy évnél kevesebb van hátra, akkor erre a hátralévő időre járó távolléti díjra jogosult.
Mi tehet, ha azonnali hatállyal megszüntették munkaviszonyát?
Egy munkaviszony azonnali hatállyal történő megszüntetésének joga nem korlátlan idejű. Ez azt jelenti, hogy a felmondás alapjául szolgáló okról való tudomásszerzés pillanatától 15 nap áll rendelkezésre. A törvény szerint “legfeljebb azonban az ok bekövetkeztétől számított egy éven belül, bűncselekmény elkövetése esetén a büntethetőség elévüléséig lehet gyakorolni.”
Amennyiben megszüntették a munkaviszonyát azonnali hatállyal, célszerű munkajogban jártas ügyvéd tanácsát kérni az indokolás jogszerűségét illetően. Ugyanis kiderülhet, hogy valójában nincs kapcsolat a felmondás és az ok között. Esetleg általánosságban fogalmaz a munkáltató, vagy nem világos, érthető az indok. Ez mind alapja lehet egy munkaügyi pernek, amelyhez segítséget kaphat irodánk tapasztalt munkatársaitól.
Megtámadható-e az azonnali hatályú felmondás?
Amennyiben úgy gondolja, az Önnel közölt azonnali hatályú felmondás alaptalan volt, mindenképp keressen jogi tanácsadást. A munkaügyi perbe bocsátkozáson kívül a konkrét eset tisztázásában is óriási segítséget jelent az ügyvéd tapasztalata. A felmondás indokainak alapos vizsgálata után már többnyire látható, melyik lehetőség a legkedvezőbb. Tehát van-e olyan tipikus hiba, amit a munkáltató a felmondás szövegébe foglalt, vagy hiányzik-e alapvetően fontos elem. Ha sikerül ilyesmire bukkanni, akkor az azonnali hatályú felmondás is megtámadható. Azonban a felmerülő kérdések és a legkedvezőbb megoldás megtalálása miatt minden esetben célszerű ügyvédhez fordulni.
Gyakran Ismételt Kérdések
Azonnali hatályú felmondást mindkét fél, a munkavállaló és a munkáltató is kezdeményezhet, a törvényben leírt indokokra hivatkozva.
Ha lényeges kötelezettségszegés történik, vagy olyan magatartást tanúsít bármelyik fél, amely lehetetlenné teszi a munkaviszony fenntartását; illetve próbaidő alatt is lehet.
Akkor, ha próbaidő alatt történik, illetve a munkáltató határozott idejű munkaviszony esetén mondhat fel indokolás nélkül.