Rátermett, lojális, megbízható munkavállalók felkutatása és alkalmazása nem könnyű feladat. A motiválásuk azonban komoly kihívás. Hiszen, ha egy cég nem tud hosszú távon vonzó fejlődési lehetőséget biztosítani, a legjobb dolgozók könnyen kifelé kacsinthatnak. A profi HR technikákon kívül azonban vannak más lehetőségek is. Például a Munkavállalói Résztulajdonosi Program. Ha tudni szeretné mi ez, és miért éri meg egy MRP működtetése a cégének, tartson velünk cikkünkben!
MRP, azaz munkavállalói résztulajdonosi program – rövid összefoglaló
A Munkavállalói Résztulajdonosi Program egy törvényben meghatározott feltételekkel működő javadalmazási rendszer. Ezáltal a munkavállalók az őket foglalkoztató cégen belül tulajdonosi részesedéshez jutnak. A jogszabály rámutat, hogy a Programot Magyarországon bejegyzett részvénytársaságok működtethetik. A tulajdonos érdeke egyértelműen a társaság sikeres működtetése, egyre növekvő bevételi forrással. Az MRP segítségével a munkavállalók esetében is kialakítható tartósan ez a szemlélet. Ennek a javadalmazási módszernek leginkább a kedvező adóterhek jelentik a különlegességét. Méltán népszerű a program, hiszen a törvényi feltételeknek mindenben megfelelő vállalat igencsak jól jár az MRP bevezetésével. Ha megtetszett az ötlet, nézzük meg, hogyan kezdjünk hozzá a rendszer jogszerű megalapításába.
Hogyan működik a munkavállalói résztulajdonosi program?
Az MRP egy olyan jogi személy, amely “a munkavállalók tulajdonosi érdekeltségének megteremtése céljából” jön létre, részvevői a munkavállalók. A szervezetnek rendelkeznie kell alapszabállyal, ami ennek a célnak a mentén készül el. Az MRP fontosságát mutatja, hogy megalakulását a cég székhelye szerint illetékes törvényszéknek be kell jelenteni, amely nyilvántartásba veszi.
Az MRP szervezet kezeli és hajtja végre az un. javadalmazási politikákat, amelyek alapján a részvevők, azaz a munkavállalók kifizetéshez juthatnak.
A szervezet legfőbb szerve, amelynek jogkörében ügyvédi iroda járhat el az alapszabály megalkotásán túl még számos, fontos feladattal rendelkezik. Az ő hatáskörükbe tartozik az éves költségvetés meghatározása, de a szervezet ügyintéző szervét is ő választja meg, a tagok díjazásának kikötése mellett, dönt a szervezet beszámolójának elfogadásáról
Ilyen típusú szervezetet 2016-tól lehet létrehozni, a működés feltételei és szabályai azonban több változáson is átmentek az évek során. Az MRP juttatás tárgya 2020. január 1-től csakis törzsrészvényhez közelítő befektetői kockázattal bíró, nyilvánosan forgalomba hozott értékpapír lehet. A törvény azt is kiköti, hogy az MRP-n belül kezelt értékpapíroknak legalább két évig a szervezetben kell maradni, csak ezután történhet kifizetés a tagok részére.
Adómegtakarítás az MRP rendszerben
Az MRP leginkább kiemelhető előnye a munkavállalók részére juttatott javadalmazás. Ezt a formát igénybe véve különböző adókedvezményeket és a járulékkötelezettségek kedvező alakulását tapasztalhatja a társaság.
A bérjövedelemmel ellentétben általános esetben az MRP-n keresztül juttatott kifizetéseket kizárólag 15% személyi jövedelemadó és meghatározott esetekben szociális hozzájárulási adó, amelynek mértéke limitált és meghatározott jövedelem elérése esetén össze ’0’ forint is lehet.
Ilyen típusú szervezetet 2016-tól lehet létrehozni, a működés feltételei és szabályai azonban több változáson is átmentek az évek során. Az MRP juttatás tárgya 2020. január 1-től csakis törzsrészvényhez közelítő befektetői kockázattal bíró, nyilvánosan forgalomba hozott értékpapír lehet. A törvény azt is kiköti, hogy az MRP-n belül kezelt értékpapíroknak legalább két évig a szervezetben kell maradni, csak ezután történhet kifizetés a tagok részére.
Miért jó az MRP a munkavállalónak?
A már említett adókedvezmény mellett érdemes megfontolni a további előnyöket is a Programmal kapcsolatban. A munkavállaló feltétlenül jól jár egy jogszabályi környezetnek megfelelő MRP-ben való részvétellel, hiszen közvetett tulajdonosi érdekeltséget szerezhet. Ez a szemlélet egyértelműen pozitív hatással van a gazdasági társaság és egyben a magyar gazdaság működésére is. A munkavállalók tulajdonosi szemlélete azért is óriási előny, mert így döntéseik egyhangúlag a cég sikere érdekében születnek.
Mikre kell figyelnie egy munkavállalónak az MRP rendszerben?
Az MRP szervezete a vagyoni helyzet alakulásáról beszámolási kötelezettséggel rendelkezik. A törvény szerint az “egyéb szervezetekre vonatkozó számviteli szabályokat kell alkalmazni” MRP esetében is. A jövedelemhez való hozzáférés (ún. javadalmazási politika) nem lehet hátrányos egyik munkavállalóval szemben sem. Érdemes arra is figyelmet fordítani, hogy a kifizetéseket indokoló gazdasági fejlődést különböző, törvényben meghatározott mutatókkal igazolnia kell a szervezetnek. Arra is fontos kitérni, hogy “a szervezet közgyűlésének vagy ügyintéző szervének törvénysértő határozatát bármely résztvevő – tudomására jutásától számított 30 napon belül – a bíróság előtt megtámadhatja.” A jogalkotó tehát számos feltételhez köti az MRP jogszerű működését, amelyek mind-mind a munkavállalók érdekét szolgálják a gazdasági társaságban.
A Program számos előnye mellett minden esetben érdemes mérlegelni a lehetséges buktatókat. Ahhoz, hogy teljes biztonsággal alapíthasson egy gazdasági társaság MRP-t, szükség lehet ügyvédi segítségre. Az adózási és számviteli rendelkezések figyelembevételével a legkedvezőbb felállást kell megkeresni. Ugyanis nem minden vállalatnak éri meg a juttatások MRP keretén belül történő rendelkezésre bocsátása. Lehet, hogy a társaság nem elég nagy, esetleg a gazdasági tevékenység és a bevételi oldal nem előnyös ehhez a formához. Mivel az adókedvezménnyel kecsegtető és ösztönző motivációval bíró MRP alapítása nem egyszerű feladat, kérjen ügyvédi segítséget, keresse irodánkat bizalommal.
Gyakran ismételt kérdések
A törvény meghatározása szerint az a munkavállaló vehet részt az MRP-ben, aki az alapító társaság, vagy annak többségi befolyása alatt lévő társaság munkavállalója, vezető tisztségviselője.
Nem, ehhez sajnos nem kapnak jogosultságot, hiszen a szervezetnek nem is ez a funkciója. A munkavállalók részére juttatásként bocsátott részvényekhez nem kapcsolódnak egyéb, társaság ügyeit érintő jogok. Ez azt jelenti, hogy a munkáltató döntéseit, a társaság gazdasági tevékenységét érintően nem rendelkeznek szavazati joggal.