A pénz kibocsátása óta léteznek rafinált, leleményes, esetenként szerencsétlenül kivitelezett próbálkozások a hamisítására. Annyira egyszerűnek tűnik, hogy ha valakinek nincs pénze, hamisít. Ezekre viszont a legtöbb esetben azonnal rájönnek. A büntetés pedig annyira súlyos, hogy érdemes kétszer is meggondolni, megéri-e. Mi történik, ha esetleg hamisított pénzzel próbál valaki fizetni? Érheti baj, ha nem tudja, hogy nem valódi bankjeggyel fizet? Kell-e tennie bármit, ha hamisított pénz jut a birtokába? Tudjon meg még többet erről a bűncselekményről, hogy egyik helyzet se érje váratlanul.
Mi a pénzhamisítás (Btk.389.§) jelentése?
Amikor meghalljuk a pénzhamisítás szót, általában az ugrik be, hogy valaki egy jó nagy címletű papírpénzt megpróbál minél élethűbb formában létrehozni. Büntetőjogi szempontból azonban ettől sokkal árnyaltabb a kép. A Büntető Törvénykönyv külön fejezetet szentel a pénz- és bélyegforgalom biztonsága elleni bűncselekmények megnevezésére. Ebbe a csoportba nem csak a pénzhamisítás tartozik, hanem annak elősegítését, a bélyeghamisítást, valamint a készpénz- helyettesítő fizetési eszközök hamisítását, a velük való visszaélést, és a visszaélés elősegítését is büntetik. Most, hogy látjuk, mennyire szélesen lefedi a törvény ezt a területet, térjünk vissza a pénzhamisítás fogalmához. A Btk. szerint
„389.§ (1) Aki
- pénzt forgalomba hozatal céljából utánoz vagy meghamisít,
- hamis vagy meghamisított pénzt forgalomba hozatal céljából megszerez, az ország területére behoz, onnan kivisz, azon átszállít,
- hamis vagy meghamisított pénzt forgalomba hoz,
bűntett miatt két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.”
Rögtön kitűnik, hogy a pénzhamisítás nem egy bankjegy kinyomtatását jelenti egy eldugott garázsban. A börtönbüntetés a felsorolt cselekmények bármelyikének megvalósításáért kiszabható.
Hogyan büntetik a pénzhamisítást?
A büntetés kiszabása minden esetben bírói mérlegelés és döntés alapján születik. A törvény azonban keretet ad a letöltendő éveket illetően. Így a pénzhamisításért kapható legsúlyosabb büntetés alapesetben nyolc év. Meg kell említeni azonban azt a két minősített esetet, melyek elkövetésekor öt évtől tizenöt évig terjedő szabadságvesztés is kiszabható. Ha valaki „különösen nagy vagy azt meghaladó értékű pénzre” vagy bűnszövetségben követi el a pénzhamisítást, akár tizenöt évre is rács mögött találhatja magát. De mekkora az a különösen nagy érték?
A Btk. 459.§ (6) bekezdés meghatározza, hogy különösen nagy értékű vagyoni hátránynak az 50 millió és 500 millió forint közötti kár számít. Az ezt meghaladó összeget, tehát 500 millió forint felett már különösen jelentős értéknek nevezi. Viszont ez is említésre kerül a pénzhamisítás minősített eseténél. Bűnszövetség pedig akkor jön létre a Btk. 459.§ (1) bekezdés 2. pontja szerint, „ha két vagy több személy bűncselekményeket szervezetten követ el, vagy ebben megállapodik, és legalább egy bűncselekmény elkövetését megkísérlik, de nem jön létre bűnszervezet.”
A pénzhamisítás bűntettét igencsak szigorúan nézi a törvény. Vigyázni kell, ugyanis ha valaki erre irányulóan csak előkészületet tesz és lelepleződik, három év börtönt ítélhetnek meg érte.
Pénzhamisítás büntetése: hogyan lehet elkerülni?
A törvény ad egy lehetőséget arra, hogy meg lehessen úszni a büntetést. De mégis hogyan? „Korlátlanul enyhíthető annak a büntetése, aki valódiként jogszerűen szerzett hamis vagy meghamisított, kisebb vagy azt el nem érő értékű pénzt forgalomba hoz.”
Ez azt jelenti, hogy ha annak tudatában jutott valaki a pénzhez – méghozzá jogszerűen, – hogy valódi, mentesülhet a büntetés alól.
Egyetlen korlát viszont itt is van: nem lehet szó nagy összegű pénzről. A kisebb érték a törvény szerint 50 ezer forinttól 500 ezer forintig terjed. Amennyiben nagyobb összeg kerül forgalomba, bármilyen jóhiszeműen szerezte a tulajdonos, nem érvényesül a mentesség. Ezzel a maximált értékhatárral a jogalkotó szintén a pénzforgalom biztonságát akarta elősegíteni.
Mikor évül el a pénzhamisítás (Btk.389.§)?
A pénzhamisításra a bűncselekmények általános elévülési szabálya vonatkozik, tehát a büntetési tétel felső határa az irányadó, de legalább öt év.
Mit tegyen, ha pénzhamisításra gyanakszik?
Amint a pénzhamisítás gyanúja felmerül, célszerű mihamarabb ügyvédi segítséget kérni. Nem kell feltétlenül azonnal büntetőügyre gondolni, az eset körülményeinek ismeretében egy szakszerű tanácsadás is döntő fontosságú lehet. Ahhoz viszont, hogy egyáltalán a gyanú felmerüljön, ismerni kell a bűncselekmény megvalósulásának lehetőségeit. A törvény szövegén végighaladva nézzük meg, mit is jelentenek a gyakorlatban az olvasottak.
A pénzt valaki forgalomba hozatal céljából utánozza vagy meghamisítja
Az egyik lehetőség, ha valaki úgy követ el pénzhamisítást, hogy a pénzt forgalomba hozatal céljából utánozza vagy meghamisítja. Itt a mintaként használt eredeti változat egy valódi pénz. Ez lehet eleve forgalomban lévő, vagy már kivont pénz is. Ez azért érdekes, mert csak abban az esetben számít a forgalomból kivont pénz mintának, ha a beváltást szabályozó törvény szerint még beváltható ugyanolyan értékű forgalomban lévő pénzre. A bűncselekmény megállapításához teljesen lényegtelen, hogy milyen gépi technikával vagy fondorlatos módszerrel állították elő az utánzatot. Akkor is felelnie kell az elkövetőnek, ha az eredeti bankjeggyel megszólalásig hasonló „terméket” sikerült megalkotnia.
Hamis pénzzel való fizetés
És akkor is, ha szinte nevetségesen nyilvánvaló hamisítvánnyal próbál fizetni. Egy jogerős bírósági ítélet például arra az elkövetőre nézve szabott ki büntetést, aki egy 10 ezer forintos bankjeggyel próbált meg fizetni, ami „tinta-sugaras eljárással működő, digitális, színes nyomtató eszközön készített összeragasztott másolat” volt. Ettől persze léteznek alaposabban előkészített és megvalósított hamisítások is.
A Budapest Környéki Törvényszék elé olyan ügy került, amelyben a szervezett kábítószer kereskedelem mellett pénzhamisítással is foglalkoztak az elkövetők. A vádlottak külföldi kapcsolataik révén lakást béreltek, ahol lebonyolították a kábítószer és a hamis euró bankjegyek forgalmazását. Minden részletet aprólékosan kidolgoztak, ugyanis a gyanú elkerülése érdekében még osztrák és belga mobiltelefon SIM kártyákat is vásároltak. A telefonkészülékeken egyeztettek a rendeléseket illetően. A hatóságok azonban egy közúti ellenőrzés során megtalálták a nagy mennyiségű kábítószert, így a bérelt lakásban történő hamis pénzre is rábukkantak.
A Btk. pénzhamisításról szóló rendelkezéséhez csatoltak egy értelmező részt is, mely szerint utánzásnak számít az is, ha a forgalomból kivont pénzt úgy változtatják meg, hogy egy forgalomban lévő bankjegy vagy érme látszatát keltse. A hamisítás viszont abban különbözik ettől, hogy ott már egy meglévő, valódi pénzt változtatnak meg. Ilyenkor az szokott történni a gyakorlatban, hogy a bankjegy értékét meghatározó címletet változtatják meg.
Valaki forgalomba hozatal céljából szerzi meg az elkövetési tárgyat képező hamis pénzt
A törvény szerint pénzhamisítás történik akkor is, ha valaki forgalomba hozatal céljából szerzi meg az elkövetési tárgyat képező hamis pénzt. A bírói gyakorlatban azonban akkor is megállapítják a cselekményt, ha például az elkövető saját raktárában helyezi el a hamisítványokat. Ez azt jelenti, hogy nem kell feltétlenül magánál tartania a pénzt. Viszont az szükséges a bűncselekmény megállapításához, hogy tudatában legyen annak, a birtokában lévő pénz hamis. A pénzhamisítás úgynevezett célzatos cselekmény, mivel mindezek végső célja a forgalomba hozatal. Az elkövető tehát valahol, valahogyan fizetni akar vele.
Hamis pénz forgalomba hozatala
Az utolsó eshetőség pedig maga a hamis pénz forgalomba hozatala. Itt már nem csupán célzatként jelenik meg, hanem konkrétan elkövetési magatartásként. Ha felmerül a gyanú, hogy hamis pénzzel került kapcsolatba, első lépésként értesítse a rendőrséget. Akár ismeri az elkövetőt, akár ismeretlen személy próbál hamis bankjegyet használni, a hatósághoz fordulás a legjobb megoldás. A nyomozás sikeréhez az átadott legpontosabb információkkal járulhat hozzá leginkább.
Felelős-e az informatikus a pénzhamisítás miatt?
Nagyon veszélyes vizekre evez, aki pénzhamisításban közreműködik, méghozzá szándékosan. Tehát pontosan tudja, hogy az elkövető forgalomba szeretné hozni az így előállított hamisítványokat. Hiába nyugtatja magát azzal az illető, hogy az ő birtokában ugyan nincsen semmilyen utánzat.
És igaz az is, hogy nem próbált meg sehol hamis bankjeggyel fizetni. Nem rejtette el az autójában az elkészült „terméket”, és nem szállította sehová. Akkor hol itt a veszély? Aki pénzhamisítás bűncselekményét követi el, a törvényben meghatározott magatartások közül valamelyiket mindenképp megvalósítja. Viszont a jogalkotó arra az esetre is gondolt, ha valaki profi számítógépes technikával bír, vagy ő maga egy informatikai őstehetség és a büntetlen pénzhamisítás gondolatát dédelgeti.
Külön tényállásban szabályozza és bünteti az ilyen fajta segítségnyújtást. Amit pénzhamisítás elősegítéseként ismer a Btk., és két év szabadságvesztés jár érte. Ezért nem érdemes semmiféle anyagot, eszközt, gyártási tervet vagy számítástechnikai programot készíteni, vagy egyéb módon hozzájárulni a pénzhamisítás megvalósításához.
Mit tegyen, ha pénzhamisítással vádolják?
Amennyiben Ön keveredik gyanúba, a legkedvezőbb megoldás megtalálása érdekében keressen fel tapasztalt büntetőügyvédet.
A pénzhamisítás bűncselekményének bírói megítéléséhez ugyanis az ügy összes körülményének ismerete szükséges.
Lehet, hogy ügyvédi segítséggel teljesen tisztázni tudja magát, vagy sikerül a lehető legenyhébb büntetéssel megúszni.
Mivel a pénzhamisítás mindig szándékos cselekmény, ezért számításba kell venni a következményeket. Tájékozódjon a bűncselekmény elkövetési formáiról, a kiszabható büntetési tételekről, hiszen az a legjobb Önnek is, ha gyanúba sem keveredik. Kétség esetén, vagy bármilyen konkrét ügyben felmerülő kérdéssel forduljon bizalommal irodánkhoz.
Kérjen büntetőjogi segítséget!
Ha Önt, hozzátartozóját vagy ismerősét őrizetbe vették, vagy gyanúsítottként kívánják kihallgatni, akkor haladéktalanul fel kell keresnie egy büntetőjoggal foglalkozó ügyvédet, hogy még idejében meggátoljuk a letartóztatást!
Tapasztalt védőügyvédeink Dr. Szép Árpád Olivér vezetésével készen állnak, hogy segítsenek Önnek. Hívjon minket a +36703298333 telefonszámon vagy kérjen konzultációs időpontot az iroda@drszep.hu email címen.
A legfontosabb, védőügyvéd nélkül nem mondjon semmit és ne tegyen vallomást!