Miután rossz terméket rendelünk egy webshopon keresztül, tizennégy napon belül következmények nélkül elállhatunk a vételtől. De mi a helyzet egy bűncselekmény feljelentésével? Ha bejelentettük az esetet, meggondolhatjuk magunkat? Amennyiben úgy gondoljuk, baklövés volt feljelenteni az illetőt, visszavonhatjuk károsodás nélkül? Ezekre a rendkívül fontos kérdésekre mutatjuk a választ.
Mikor kell visszavonni a feljelentést?
Álmatlanul forgolódik éjszaka a megtett feljelentés további sorsa miatt? Esetleg úgy érzi, inkább felindulásból jelentette az esetet és ezzel nagy hibát követett el? Mielőtt önmagát marcangolná, érdemes tisztázni a feljelentés visszavonásának lehetőségeit. Ehhez el kell különíteni a feljelentés és a magánindítvány fogalmát. Ugyanis ezek a megnevezések döntik el, hogyan folytatódik a büntetőeljárás.
Feljelentést bárki tehet, aki azt szeretné jelezni a hatóságok felé, hogy az elkövetőt büntessék meg. A feljelentés az első dominókocka, melyet meglökve elindul a büntetőeljárás. Semmi sem írja elő, hogy csak a sértett tehet feljelentést. Bárki megteheti, aki kötelességének érzi az elkövető felelősségre vonását kezdeményezni. A gyakorlatban persze leginkább a sértett él a feljelentés megtételének lehetőségével.
Vannak olyan bűncselekmények, amelyek a törvény szerint csakis magánindítványra büntethetők (például könnyű testi sértés, zaklatás, becsületsértés). Ez azt jelenti, hogy ezekben az esetekben „csak a jogosult indítványára indítható meg vagy folytatható a büntetőeljárás”.
A Büntetőeljárási törvény 378.§ (2) bekezdése szerint „magánindítványnak kell tekinteni a magánindítvány előterjesztésére jogosult feljelentését és bármely olyan nyilatkozatát, amely szerint az elkövető büntetőjogi felelősségre vonását kívánja.” Tehát a feljelentés is magánindítványnak tekinthető, ha azt erre jogosult személy (a sértett) teszi, és meghatározott bűncselekményre vonatkozik. Ebben az esetben viszont figyelni kell egy fontos határidőre. Amikor a sértett tudomást szerez a bűncselekményről, onnantól számítva egy hónap áll rendelkezésére a magánindítvány beadására.
Hogyan működik a magánindítvány visszavonása?
Habár formai követelményeket egyik beadvány esetén sem támaszt a hatóság, mégis ügyelni kell egy lényeges különbségre. Míg feljelentést bizonyos esetekben vissza lehet vonni, addig a Btk. 31.§ (6) bekezdése leszögezi, „a magánindítvány nem vonható vissza.”
Ha egy bűncselekmény magánindítványra büntetendő, abban az esetben a sértett lép fel vádlóként. A jogszabály megfogalmazása szerint magánvádlóként. Vannak azonban olyan cselekmények, amelyeknél az elkövető felelősségre vonását az ügyész végzi, mint közvádló. A fogalom magában foglalja az állami szerepvállalást a nyomozás, vádemelés és vádképviselet tekintetében.
A feljelentés visszavonása az elkövető büntethetőségét zárja ki, ezáltal megszünteti az eljárást. Így attól a pillanattól fogva, hogy az ügyész átveszi a vádemelés jogát, a büntetőeljárást lefolytatják, a feljelentés nem vonható vissza. Ennek kapcsán felmerül a kérdés, hogy mikor lép be az ügyész az eljárásba? Tehát meddig lehet egy feljelentést visszavonni?
Hogyan működik egy feljelentés visszavonása?
A feljelentés benyújtására sokféle lehetőségünk adódik, és mindegyik egyformán hatékony. A rendőrségen tett feljelentés viszont a leginkább ismert és népszerű forma. Mi a teendő akkor, ha már minden információt a hatóság rendelkezésére bocsátottunk, mégis meggondoljuk magunkat? Visszavonhatók a már rögzített adatok? Elsősorban azt kell tisztázni, milyen típusú bűncselekmény miatt fordultunk a rendőrséghez.
Mi a magánvádas feljelentés?
Amennyiben a cselekmény közvádra üldözendő, a vádemelés joga az ügyészt illeti. A jogalkotó a cselekmények társadalomra veszélyességének szempontjából különbséget tesz magánvádas és közvádas bűncselekmények között. A Btk. külön megnevezi azokat a tényállásokat, amikor magánvádlóként a sértett járhat el. A legtöbb bűncselekmény azonban közvádra üldözendő, ami azt jelenti, hogy a vád elejtése az ügyész kezében van. Tehát míg magánvádra üldözendő bűncselekmény esetében a feljelentés visszavonható (vagy a vád elejthető), addig a közvádas bűncselekményeknél nem.
Mire kell még nagyon figyelni? A magánvádas eljárás során az ügyésznek lehetősége van bármikor átvenni a vád képviseletét, ha úgy ítéli szükségesnek. Erről azonban tájékoztatnia kell a sértettet. Hallgatólagosan nem történhet meg, ugyanis ezzel a feljelentő elveszti a visszavonáshoz való jogát.
Ha sikerült megállapítani, hogy a feljelentett cselekmény magánvádra üldözendő, és lehetőségünk van azt visszavonni, a rendőrségen jeleznünk kell. A feljelentés visszavonását és ezzel az elkövető megbüntetésétől való eltekintést jegyzőkönyvbe veszik.
Mennyi időm van a feljelentés visszavonására?
Mint az egész büntetőeljárás során, a feljelentés visszavonása során is be kell tartani bizonyos határidőket. Nézzük meg, hogy mikor vonható vissza a feljelentés:
A feljelentés beérkezésétől számított három napon belül a hatóságok megvizsgálják, hogy indokolt-e a nyomozás megindítása vagy el kell utasítaniuk a beadványt. Tehát ebben a három napban még visszavonhatjuk a feljelentést.
Magánvádas eljárás esetében gyakran nem is kerül sor nyomozásra, hiszen a sértett kezdeményezi és képviseli a vádat. Ebben az esetben a vádemelésig van lehetőség a feljelentést visszavonni, a továbbiakban már csak a vád elejtése jöhet szóba. Amennyiben közvádara üldözendő bűncselekmény, az ügyész dönt a vád elejtéséről, így a sértett már nem léphet vissza.
Hogyan vonhatok vissza magánvádas feljelentést?
Magánvádlóként a bűncselekménnyel kapcsolatos bizonyítás és maga a vád képviselete is a sértettre hárul. Amennyiben megtette a feljelentést, a büntetőeljárás megindul. Mi történik azonban akkor, ha időközben fény derül az elkövető személyére vagy egyéb okból szeretné megmásítani a szándékát?
A Büntetőeljárási törvény 768. §-a levezeti, hogy a bíróság az elsőfokú eljárás megindítása előtt a felek kibékítésére törekszik. Erre a célra személyes meghallgatást rendez, ahol még lehetőség van elkerülni az eljárás folytatását. Ha a sértett úgy dönt, hogy erre a meghallgatásra nem megy el, és semmilyen igazolást nem mutat be a távolmaradásáról, azt a bíróság a feljelentés visszavonásának értékeli. Egyik lehetséges út tehát a sikeres békítés, illetve a sértett távolmaradása automatikusan a feljelentés visszavonását eredményezi. Emlékezzünk azonban arra, hogy kizárólag a magánvádra üldözendő bűncselekmények tekintetében igaz a fenti mechanizmus.
Ha sikertelen a békítés, az eljárás folytatódik. Ezután a feljelentés már nem vonható vissza. Ezen a ponton túlhaladva már csak a vád elejtése jöhet szóba a sértett részéről. A Be. szerint ugyanis „776. § (1) a magánvádló a vádat bármikor ejtheti. A vád ejtését nem köteles indokolni. (2) A bíróság az eljárást megszünteti, ha a magánvádló a vádat ejtette vagy a mulasztását a vád ejtésének kell tekinteni.” A vádejtés tehát megszünteti a büntetőeljárást, és még csak indokolni sem kell a döntést. Időközben okafogyottá válhat az elkövető felelősségre vonása, esetleg a kapcsolatban bekövetkező radikális változás is erre indíthatja a sértettet.
Mi történik, ha egyszerre követtek el közvádas és magánvádas bűncselekményt?
Érdekes eset, amikor a közvádas és magánvádas eljárás találkozik. Amiatt is fontos erről beszélni, mert a feljelentés visszavonásának lehetősége egészen más ilyen esetben. A Kúria egy határozatában rögzítette, hogy az ügyész a vádképviselet átvételével a közvádra üldözendő cselekmény szabályai szerint fog eljárni a magánindítványra vonatkozóan is. Tehát átveheti a magánvádas eljárás képviseletét, így összeolvad a két ügy. Ami azzal jár, hogy hiába lenne lehetősége a sértettnek visszavonni a feljelentését vagy ejteni a vádat a kisebb súlyú bűncselekménnyel kapcsolatban, arról már az ügyész dönt. A sértett elveszti a visszavonáshoz való jogát. Fontos feltétel viszont, hogy erről mindenképpen tájékoztatják a sértettet.
A Kúria fent említett döntését egy megtörtént esetre alapozta. Az ügyben három terhelt volt, akik mindannyian sértettek is egyben. Egy benzinkúton megállva a három illető szóváltás után összeverekedett, egymásnak nyolc napon belül gyógyuló sérüléseket okozva. A dulakodást a benzinkút kezelője állította meg, aki telefonon azonnal jelezte az esetet a rendőrségnek. A három férfit garázdaság és könnyű testi sértés miatt vonták felelősségre. A kölcsönös bántalmazás miatt azonban mindhárman egymást terhelő feljelentést tettek. A könnyű testi sértés magánindítványra büntetendő, ezért úgy gondolták, később mégis visszavonnák a megtett feljelentést. Erre azonban már nem volt lehetőségük, mivel az ügyész a garázdaság bűncselekménye miatt átvette a vád képviseletét, beolvasztva a közvádas eljárás menetébe a magánindítványukat. Ez az eset példát mutat arra, hogy a közvádra üldözendő bűncselekmények eljárási szabályait alkalmazzák, ha a vád két formája találkozik.
Kiderült, hogy az elkövető a hozzátartozóm. Mit tehetek?
Gyakran tesznek ismeretlen tettes ellen feljelentést, ha az elkövető kilétét homály fedi. Az viszont előfordulhat, hogy a nyomozás során fény derül egy családtag bűnösségére. Lehet, hogy ebben az esetben inkább visszavonná a feljelentést a sértett. Mit lehet tenni? A Btk. felsorolja azokat a bűncselekményeket, amelyeknél a hozzátartozó érintettsége magánindítvány benyújtását teszi kötelezővé. Tehát nyomozás közben kiderül például, hogy a feljelentésben szereplő autót a sértett nevelt fia lopta el. Ilyenkor az eljárás folytatásához be kell szerezni a hiányzó magánindítványt. Enélkül ugyanis az eljárás nem mehet tovább, és az ügyész vádemelési jogát kizárja. A törvény pontosan meghatározza, hogy mely esetekben kell tekintettel lenni a rokoni kapcsolatra.
„Btk. 382. § Lopás, rongálás, sikkasztás, csalás, információs rendszer felhasználásával elkövetett csalás, hűtlen kezelés, jogtalan elsajátítás, orgazdaság, illetve jármű önkényes elvétele miatt az elkövető csak magánindítványra büntethető, ha a sértett a hozzátartozója.”
Az belátható, hogy miért kivételesek ezek a bűncselekmények. Ugyanis súlyosabb esetben, például emberölési kísérletnél nem élvezhet védelmet a felelősségre vonás alól még a sértett családtagja sem.
Lehet-e károm a feljelentésem visszavonásából?
A feljelentés visszavonása önmagában nem okozhat kárt a sértettnek. Azt azonban érdemes mérlegelni, hogy a bűncselekmény által okozott hátrány milyen arányban van a felelősségre vonás elmaradásával. Egyszerűbben fogalmazva megéri-e a sértettnek büntetlenül hagyni a cselekményt? Ugyanis a feljelentéssel egyidejűleg polgári jogi igényét is jelezheti az elkövetővel szemben. A Btk. megnevezi azt a különleges esetet, amely esetén csakis magánindítvány birtokában indíthat eljárást a hatóság. Ha kiderül, hogy az elkövető a sértett hozzátartozója, a megnevezett bűncselekmények üldözése magánindítvány nélkül nem lehetséges.
Ha Ön bűncselekmény áldozata lett, legokosabb döntés feljelentéssel élni a hatóságok felé. Ha azonban mégis meggondolja magát, és alaposan megfontolva a rendőrségi feljelentés visszavonása mellett dönt, érdemes szakszerű ügyvédi segítséget kérni. Egyfelől azért, mert a feljelentés sikeres, időben történő visszavonásához el kell dönteni, hogy magánvádas vagy közvádas cselekményről van-e szó. Esetleg mindkettő jelen van az ügyben. Másfelől pedig a büntetőeljárás bonyolult szabályrendszerében szükség van egy tapasztalt kalauzra. Tájékozódjon az Önt megillető jogokról, lehetőségekről az adott ügy részleteinek ismeretében. Amennyiben segítségre van szüksége, keresse bátran irodánkat.
Kérjen büntetőjogi segítséget!
Ha Önt, hozzátartozóját vagy ismerősét őrizetbe vették, vagy gyanúsítottként kívánják kihallgatni, akkor haladéktalanul fel kell keresnie egy büntetőjoggal foglalkozó ügyvédet, hogy még idejében meggátoljuk a letartóztatást!
Tapasztalt védőügyvédeink Dr. Szép Árpád Olivér vezetésével készen állnak, hogy segítsenek Önnek. Hívjon minket a +36703298333 telefonszámon vagy kérjen konzultációs időpontot az iroda@drszep.hu email címen.
A legfontosabb, védőügyvéd nélkül nem mondjon semmit és ne tegyen vallomást!