A gazdasági és vagyon elleni bűncselekmények száma évről évre kimutathatóan és ugrásszerűen nő világszerte, így hazánkban is. Amennyiben Önt a fentiek valamelyikébe tartozó bűncselekmény, így akár hűtlen vagy hanyag kezelés elkövetésével vádolják, vagy csak annak gyanúja áll fenn Ön ellen, keresse fel Irodánkat, hogy hatékony védelemben részesülhessen az eljárás minden szakaszában!
Hűtlen kezelés jelentése
A hatályos törvény szerint „akit idegen vagyon kezelésével bíztak meg, és ebből folyó kötelességének megszegésével vagyoni hátrányt okoz, hűtlen kezelést követ el.”
A bűncselekmény főbb elemei
Idegen vagyon
A vagyon fogalma alatt nem csak a hétköznapi értelemben vett dolgokat, tárgyakat és pénzt értjük, hanem minden egyéb ingó (pl.: mobiltelefon) és ingatlan (pl.: lakás) dolgot, illetve a vagyoni értékű jogokat is. Idegennek pedig akkor minősül a vagyon, ha az nem az elkövető, hanem egy harmadik személy (azaz a sértett) tulajdonában áll.
A vagyon kezelése
Ahhoz, hogy hűtlen kezelésről beszélhessünk, az is szükséges, hogy az elkövetőre bízzák az idegen vagyon kezelését. Ez a mindennapokban megvalósulhat úgy is, hogy azt szerződésben kötik ki a felek (a sértett kifejezetten megbízza őt), de a kezelési kötelezettség eredhet az elkövető munkaviszonyából is (például egy banki dolgozó esetében). Illetve vannak olyan esetek is, amikor jogszabály írja elő azt, hogy valaki köteles a rá bízott vagyont kezelni (például állami vagyon kezelése esetén).
A kötelesség megszegése
A vagyon kezelőjét számos kötelezettség terheli a kezeléssel kapcsolatosan. Elsősorban köteles a vagyonát rábízó személy érdekeinek megfelelően eljárni, és arra törekedni, hogy a vagyon gyarapodjon. Elvárható tőle továbbá, hogy betartsa a rendes gazdálkodás szabályait, és a vagyon kezelése során a tőle elvárható gondossággal és meglévő szakértelmével járjon el. Ezen kötelezettsége körébe tartoznak a következők: a vagyon őrzése, állagának megóvása és gyarapítása, az esetlegesen bekövetkező kár elhárítása, a vagyon tulajdonosának tájékoztatása és utasításainak betartása, stb. Amennyiben ezen kötelességeinek szándékosan nem tesz eleget a vagyonkezelő, vagy megszegi azokat, hűtlen kezelésért felel.
Vagyonban bekövetkező hátrány
Ahhoz azonban, hogy a hűtlen kezelést megállapítható legyen arra is szükség van, hogy a bűncselekmény eredményeképp a kezelőre bízott vagyonban értékcsökkenés következzen be, azaz kár érje azt. A vagyoni hátrány fogalma magában foglalja az elmaradt vagyoni előnyt is. Ez azt jelenti, hogy ha a vagyonkezelő megfelelően járt volna el, a vagyon gyarapodott volna.
További feltétel, hogy a vagyonkezelő magatartása (azaz kötelezettségszegése) és a létrejött eredmény (vagyonban bekövetkezett kár) között okozati összefüggés álljon fenn. Azaz a vagyoni hátrány a kezelő tevékenysége miatt következzen be, és azt szándékosan okozza. A szándékosság két formája az egyenes és az eshetőleges szándék. Míg előbbi azt jelenti, hogy az elkövető felismeri cselekménye lehetséges következményeit és kívánja is, hogy azok megtörténjenek, addig utóbbinál az elkövető csak belenyugszik abba, hogy azok esetlegesen be fognak következni.
Büntetése alapesetben és minősített esetben
A büntetést a bíróság a vagyonban bekövetkezett hátrány értékére és az elkövető személyére tekintettel szabja ki (amennyiben gyámként vagy gondnokként eljárva követi el, rá speciális szabályok vonatkoznak).
- A büntetés (vétség miatt) két évig terjedő szabadságvesztés, ha a hűtlen kezelés kisebb vagyoni hátrányt okoz (50.001 és 500.000 Ft közötti), vagy amennyiben gyám/gondnok követi el ebben a minőségében eljárva és a vagyoni hátrány nem éri el az 50001 Ft-ot.
- A büntetés (bűntett miatt) három évig terjedő szabadságvesztés, ha a hűtlen kezelés nagyobb vagyoni hátrányt okoz (500.001 és 5 millió Ft közötti), vagy amennyiben gyám vagy gondnok e minőségében követi el a bűncselekményt és ezzel kisebb vagyoni hátrányt okoz.
-
A büntetés egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés, ha a hűtlen kezelés jelentős vagyoni hátrányt okoz (5.000.001 és 50 millió Ft közötti), illetve ha a hűtlen kezelést gyám vagy gondnok e minőségében követi el és az nagyobb vagyoni hátrányt okoz.
-
A büntetés két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés, ha a hűtlen kezelés különösen nagy vagyoni hátrányt okoz (50.000.001 és 500 millió Ft közötti), vagy amennyiben a hűtlen kezelést gyám vagy gondnok e minőségében és az jelentős vagyoni hátrányt okoz.
-
A büntetés öt évtől tíz évig terjedő szabadságvesztés, ha a hűtlen kezelés különösen jelentős vagyoni hátrányt okoz (500 millió Ft feletti), vagy a hűtlen kezelést gyám vagy gondnok e minőségében követi el és az különösen nagy vagyoni hátrányt okoz.
Hanyag kezelés és hűtlen kezelés különbsége
A hűtlen illetve a hanyag kezelés egymáshoz nagyon hasonló bűncselekmények, azonban fontos elhatárolnunk a kettőt. A Kúria egy határozatában is foglalkozott az elhatárolás elemeivel.
A törvény szerint hanyag kezelést követ el, akit idegen vagyon törvényen alapuló kezelésével vagy felügyeletével bíztak meg, és az ebből eredő kötelességének megszegésével vagy elhanyagolásával gondatlanságból vagyoni hátrányt okoz.
A hanyag kezelés esetében a fentebb már említett vagyonkezelői illetve felügyeleti kötelezettséget csakis jogszabály írhatja elő (az nem alapulhat szerződésen, vagy munkaviszonyon). A kötelességszegésre ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint hűtlen kezelésnél azzal a kivétellel, hogy az megvalósítható szándékosan vagy gondatlanul is. Az elhanyagolás azonban csak mulasztással valósítható meg, ami azt jelenti, hogy az elkövető nem tesz meg minden tőle elvárhatót a vagyon kezelése illetve felügyelete során (pedig arra törvény kötelezi). Az elhanyagolás mint magatartás kizárólag gondatlan lehet.
Büntetése alapesetben két évig terjedő szabadságvesztés, amennyiben a bekövetkezett vagyoni hátrány meghaladja a 100.000 Ft-ot, de az 50 millió Ft-ot nem haladja meg.
A bűncselekmény minősített esete, amennyiben a hanyag kezelés különösen nagy, vagy azt meghaladó vagyoni hátrányt okoz (azaz az 50 millió Ft-ot meghaladja). Ekkor a büntetés három évig terjedő szabadságvesztés.